Nechce váš pes chodit na procházky? Ověřte, zda ho netrápí jeden ze 3 problémů, a pak ho to naučte (na věku nezáleží)
Pokud váš pes vždy procházky miloval a najednou při pohledu na vodítko utíká, zpozorněte, nevěstí to nic dobrého.
Obsah
Přijde vám, že se štěně místo toho, aby spokojeně čekalo na procházku (někdy s vodítkem v tlamě), stále někde schovává? Nebo uteče, případně vás nečekaně srazí, jakmile vy sami vezmete vodítko do ruky? Ať je způsob projevu jakýkoli, jasně dává najevo, že na žádnou procházku jít nechce. Ne vždy je za tímto chováním pouhý rozmar vašeho čtyřnohého kamaráda nebo kamarádky. Může jít i o projev mnohem vážnějších zdravotních problémů.
Strach z něčeho konkrétního
Jedním z nejjednodušších zdůvodnění takového chování je strach z něčeho venku. Nesmíte zapomenout, že co se nám lidem zdá normální a obyčejné, může být pro psa naprosto děsivé. Možná se kolem jedné z pravidelných tras začalo dít něco, čeho si vy nevšimnete, ale pro psa je to noční můra. Například práce na silnici a zvuk sbíječek nebo jiné techniky, který vy už ani nevnímáte. Pro psa slyšícího mnohonásobně lépe než my je to ale mučení.
Nemusí se ovšem nutně jednat o hlučnost, podstatný je i typ zvuku. Může to být chrastítko dítěte nové rodiny v okolí, vrčení většího psa u sousedů za plotem. Zkrátka něco, co ve vašem zvířeti vyvolává jasný odpor či strach. Taková zkušenost vede k odporu proti návratu na takové místo.
Bolest projevující se hlavně při chůzi
Další možností je, že pes cítí bolest, která se projevuje hlavně během delší chůze. Pak se může jednat o kloubní či ortopedický problém a procházka je jasnou zátěží. Roli někdy hrají také zažívací potíže. Stejně tak se pes mohl poranit o trn ve křoví nebo ostrý střep. Výhled dalších procházek je tak noční můrou, protože ho bolí každý krok.
Během letních měsíců může to samé snadno způsobit horký asfalt, někdy se objeví i těžké popáleniny. Jdete-li venku se psem v takových teplotách, kontrolujte průběžně teplotu povrchu. Jestli ucuknete rukou vy, pro psa je pohyb po takovém povrchu utrpením.
Nepohodlný límec či obojek
Nepohodlný límec, obojek, nesprávné vodítko – tohle všechno může být příčinou neochoty psa k pohybu. Jestli jste mazlíčkovi koupili nový kousek, zkontrolujte, jestli je dobře nastaven, psa nedusí a nikde neškrábe. Při dlouhodobém používání se mohou objevit i krvácející rány a pes si bude poranění drásat sám.
Otázka návyku
Pokud jste psa nedostali jako štěně a nenaučil se tak venčení, nemusí být zvyklý na vodítko. Zvíře je pak bezradné a nervózní, protože je omezeno v pohybu a nerozumí situaci. Klasickým příkladem je přesun venkovského psa zvyklého běhat volně do městského prostředí. Vodítko a obojek se tak pro něj stává jen poutem a omezením.
Jaké jsou možnosti řešení?
Jakmile se odpor k procházce objeví, je důležitá trpělivost a porozumění. V žádném případě na to nejděte silou, ale zjistěte příčinu. Jde-li o strach, vezměte psa ven jen na chvíli a sledujte reakce. Nikdy psa nenuťte, můžete problém ještě zhoršit a zvíře vám navíc přestane věřit. Staršímu psu věnujte větší pozornost a stran fyzické námahy ho šetřete. Pokud si přestáváte vědět rady, poraďte se s veterinářem nebo jiným specialistou.
Jak se venku chová váš chlupatý přítel?