Cvičitel prozradil 3 metody, jak rychle odnaučit psa skákat na lidi. Fungují na štěňata i starší mazlíčky

Jedním z přirozených psích projevů je skákání na lidi. Pokud vám to vadí, můžete ho to odnaučit díky těmto výchovným radám.

Pes skáče po svém pánovi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K ne zrovna nejpříjemnějším psím zvykům patří nechtěné skákání na lidi. Původ tohoto chování pochází od psích prapředků – vlků, kde naznačoval dobrý vztah mezi jedinci. Psi tímto chováním nejčastěji zdraví příchozí, nebo tím projevují nedostatek pozornosti. Ať už tak nebo onak, v mnoha situacích to může být nebezpečné. Pokud přijde na návštěvu dítě, nebo starší příbuzný, který již není příliš stabilní, může jim takovéto přivítání způsobit vážná zranění. Přinášíme několik způsobů, jak vašeho mazlíčka odnaučit vyskakovat na lidi.

Upřete mu pozornost při skákání

Negativní pozornost je v psích očích také považována za pozornost, takže nejlepším řešením v případě, že po vás pes skáče, je nevšímat si ho a hledět dopředu nebo naopak, bez hnutí přijmout toto jeho nevhodné chování, nebo se otočit a bez povšimnutí projít kolem. Pes si tedy dříve nebo později uvědomí, že od vás nedostává to, po čem tak touží, a přestane poskakovat.

Chyťte ho za tlapky

Když se vás váš pes snaží pozdravit skrz skákání, chyťte ho za přední tlapky a nepusťte je, dokud neuvidíte, že se začne cítit nepříjemně. Trvá to zhruba nějakých 10–20 sekund. Pokud to uděláte pokaždé, když se po vás chystá skočit, uvědomí si, že toto jeho chování není žádoucí a přestane s tím. Chce to jen trpělivost. Výhodou této metody je, že nevyžaduje žádný výcvik a lze aplikovat i u neukázněných psů.

Požádejte známého o pomoc

Existuje jednoduchá metoda zvaná pozitivní – negativní posilování, která zaručeně funguje. Zeptejte se někoho, koho má váš pes opravdu rád, aby stál pár metrů od vás. Necháte si psa u sebe a posaďte ho. Váš známý by měl vyjít pomalu směrem k vám. Pes bude chtít vyrazit k němu, ale jakmile udělá první krok, váš kamarád se vrátí se do původní polohy. Požádejte tedy psa, aby se posadil.

Muž chytá psovi tlapky při skákání iZdroj fotografie: Depositphotos

Váš pomocník by měl opět vyrazit směrem k psovi, a jakmile mu bude pes chtít jít naproti, opět ho vyzvěte, aby se posadil. Po několika pokusech ho nechte přijít na řešení samého. To znamená, neříkejte mu, aby si sedl, protože postupně si sám uvědomí, co musí udělat, aby jeho přítel zamířil k němu. V jeho mysli už bude zakořeněno, že bez ohledu na to, jak je vzrušený a šťastný, když si všimne osoby, která mu je drahá a žádoucí, volí pozdrav z klidné pozice bez skákání.

Jak jste se s tímto psím chováním vypořádali vy?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články