Jak se zbavit rybenek a předcházet jejich další návštěvě? Několik lidových rad, které opravdu fungují
Rybenka je hmyz, který se zdržuje na tmavých, vlhkých místech v domácnosti. Sice není zdraví škodlivá, rozhodně je ale nepříjemná. Zbavte se jí.
Rybenka domácí je hmyz. Svou rybí přezdívku získala díky stříbrným šupinám, které pokrývají její tělo a způsobu, jakým se pohybuje. Ten připomíná plavání ryb. Jsou to noční tvorové, mají tykadla a můžou dosahovat délky až dva centimetry. Jsou hodně rychlé a jejich zploštěné tělo jim umožňuje vtěsnat se i do té nejmenší skulinky. Sice nepatří mezi nebezpečné škůdce, ale ničí domácnost tím, že se s chutí pouští do papíru nebo textilií.
Proč se škůdce vyskytuje u vás doma?
Fakt, že se u vás doma usídlila rybenka, nemusí znamenat, že váš domov je špinavý. Tahle malá stvoření jsou primárně přitahovány tmavými vlhkými místy, takže pokud je uvidíte ve svém domě, pravděpodobně existuje zdroj vlhkosti, který je tam přitáhl. Může to souviset s prosakováním nebo únikem vody. Mohou se vyskytovat v koupelně, která není vybavená odvětráváním, a vlhkost vzduchu je tam vyšší.
Rybenky nalezneme nejčastěji v koupelně, sklepě, spíži nebo kuchyni. Můžete je najít v mouce, pytlíku s rýží nebo cereáliemi, ale rovněž ve skříni. V oblibě mají ale i papír, sádrokarton, ale nepohrdnou ani tkaninami či potravinami. Velmi rády mají sladké potraviny, které je přitahují jako magnet. Hned jak doma zpozorujete tohoto škůdce, konejte. Velmi rychle se rozmnožuje. Samička naklade velké množství vajíček do míst, kam se nemáte šanci dostat.
Jak se rybenek co nejrychleji zbavit?
Můžete si připravit několik jednoduchých pastí, které domácnost rybenek spolehlivě zbaví. Nasypte do vysoké sklenice ovesné vločky, chleba, cereálie, nebo nastrouhanou bramboru, a sklenici olepte krycí páskou. Tak může rybenka vlézt dovnitř, kde zapadne mezi návnadu, ale ven už nevyleze. Dle potřeby je možné opakovat. Nebo smíchejte ve stejném poměru vodu, sodu a med a naneste na karton. Ten nechte přes noc v místnosti, kde jste rybenky viděli. Během noci se na návnadu přilepí a pak je s kartonem jednoduše vyhodíte a zbavíte se jich.
Účinná je i směs moučkového cukru s kyselinou boritou v poměru 1:1, kterou stačí nanést na oboustrannou lepicí pásku. Cukr rybenky naláká a kyselina je pak zahubí. Účinná je i kuchyňská sůl, nasypte ji v místě výskytu, a jakmile ji snědí, sůl je dehydratuje a uhynou. O rybenkách je známo, že nemají rády vůni cedru, citrusů, levandule, vanilky, a resp. vůni obecně. Smíchejte pár kapek esenciálního oleje s vodou a přelijte do láhve s rozprašovačem. Tím pak pokropte místa výskytu škůdce. Jakoby zázrakem zmizí. Existuje i řada průmyslových postřiků proti rybence, které lze dostat v zahradnictvích nebo hobby marketech.
V ojedinělých případech se může stát, že je výskyt škůdce skutečně enormní, a pokud máte pocit, že se ho nemůžete zbavit, neváhejte se obrátit na profesionála. Deratizátor nejenom odstraní hmyz, ale navrhne komplexní řešení pro váš domov a zjistí, proč se vám doma rybenka vyskytuje v takovém množství. Rybence lze předejít, a to častým větráním prostor, sušením mokrých ručníků a koupelnových podložek. Rozhodně je nenechávejte mokré v koupelně, protože zvyšují vlhkost v prostoru a jsou živnou půdou pro vznik plísní a rovněž pro výskyt škůdců.
Jak se s výskytem rybenek v domácnosti vypořádáváte vy?