Jak šetrně vyčistit klávesnici: Zbavte ji všech bakterií i nečistot díky detailnímu postupu. Funguje i pro notebook

Na klávesnici počítačů je více nečistot a bakterií než na záchodovém prkénku. Vyčistit ji přitom není složité, ale musíte vědět jak a čemu se vyvarovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud používáte počítač opravdu často, pak je vaše klávesnice jedním z nejšpinavějších míst v domácnosti. Pochopitelně za to nemůžete. Na všem, čeho se dotýkáte se vytvoří zbytky. Klávesnice jsou sice navržené tak, aby vydržely časté používání, ale některé nečistoty je mohou přesto poškodit. Proto je vhodné ji pravidelně čistit. Vůbec se toho nemusíte bát, ačkoli jde o součást elektroniky.

Čištění externí klávesnice

Externí klávesnice je ta, který se připojuje ke stolnímu počítači. Není vestavěná jako klávesnice u notebooku. Na její čištění je vhodné použít alkohol a tampony. Hodit se budete také čistý hadřík z mikrovlákna nebo jakýkoli jiný hadřík, který nepouští vlákna. Připravit si můžete také párátko. Klávesnici je nejprve nutné odpojit od zdroje. Potom ji otočte vzhůru nohama. Tak vypadnou veškeré uvolněné nečistoty. Jestli máte plechovku se stlačeným vzduchem, tak vyfoukněte zbytek nečistot, případně použijte ruční vysavač se speciálním nástavcem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poté navlhčete vatový tampon v lihu a očistěte okolí kláves. Tampon by měl být vlhký a rozhodně by z něj líh neměl kapat. Až bude tampon špinavý, vyměňte ho za nový. Na špatně dostupné prostory je lepší místo tamponu na odličování použít tyčinky na čištění uší. Pokud máte i párátko a vidíte odolné nečistoty, použijte ho a odstraňte je. Následně naneste líh také na hadřík a očistěte také zbytek klávesnice. Pomocí suchého hadříku pak odstraňte z klávesnice zbytky prachu a vyleštěte ji.

Klávesnice u notebooku

Na čištění klávesnice u notebooku budete potřebovat ideálně čirou pásku s nízkou přilnavostí a dezinfekční ubrousky. Pořídit si můžete také čisticí sliz. Stejně tak se může hodit plechovka se stlačeným vzduchem nebo ruční vysavač. Před čištěním je nutné notebook odpojit od zdrojů napájení a pokud to je možné, tak vyjměte i baterii. Minimálně však notebook vypněte. Poté ho otočte vzhůru nohama a vyklepejte nečistoty. Následně vyfoukejte vzduchem nebo vysajte vysavačem.

Poté sesbírejte nečistoty pomocí lepící pásky nebo čisticího slizu. Nebojte se sliz opakovaně zatlačit do mezer. Dezinfekčními ubrousky potom očistěte horní část klávesnice a také její spodek. Cílem není namáčet klávesnici dezinfekčním prostředkem, ideální je tedy ubrousky trochu vyždímat, abyste snížili vlhkost na minimum. Nakonec ještě přetřete klávesnici suchým hadříkem, případně utěrkou. Tak odstraníte zbytky vlhkosti, případně i prachu a navíc klávesnici ještě vyleštíte.

Jak čistíte klávesnici?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Mé srdce patří architektuře, designu a zahradě. Společně prozkoumáváme nejnovější trendy, inspirativní projekty a útulné zahradní kouty, abychom vám přinesli kreativní nápady a rady pro vaše vlastní tvůrčí dobrodružství. Těším se, že s vámi objevím krásu, funkčnost a klid, které tyto oblasti nabízejí, a budu vás inspirovat k novým nápadům pro vaše prostředí.

Zobrazit další články