Přítomnost plísně v domácnosti je obrovským problémem, který trápí spoustu rodin. Jsou-li postiženy stěny, poznáte to podle tmavšího místa, které vypadá jako flek. Rozhodně se ale nevyplatí nechávat jej bez povšimnutí. Pokud se rozhodnete problém neřešit už v zárodku, můžete se zanedlouho potýkat s výrazně větší a nákladnější záležitostí. Plísně se přitom můžete poměrně snadno zbavit.
Jak předcházet vzniku plísní
Plísně vznikají v místech, kde je permanentně zvýšená vlhkost. Týká se to především koupelny a kuchyně. Jak uvádí web Novinky, pro vznik plísní je ideální vlhkost vzduchu nad 60 % a teplota 20–25 °C. Nejčastěji je tedy zasažena koupelna, kde vlivem vzniku páry a časté manipulace s vodou dochází ke sražení vody, která poskytuje plísním ideální podmínky. Na adbz jsme už v minulosti informovali, že miska se solí výtečně absorbuje vlhkost, někdy bohužel tento preventivní krok ale nestačí.
Zničte plísně ve svém domě nejen důkladným větráním, ale také za pomoci obyčejných prostředků, které má každý doma ve spíži.…
více
Nejzásadnější úkon spočívá v častém větrání, které vlhkost v obydlí značně snižuje a s ním i riziko vzniku plísní. Větrat je nutné denně, a to i v zimním období, kdy stačí otevřít okna dokořán na pár minut a vyvětrat krátce, ale intenzivně. Já například v zimě větrám dvakrát denně po dobu asi 5 minut. Zbavit se plísní je naprosto nezbytné, protože velmi škodí zdraví. Podporuje vznik alergií a kožních potíží, způsobují záněty průdušek a nosních dutin, ale také astma.
Vsaďte na bělidlo a ocet
V domácnosti určitě nechcete častěji aplikovat chemikálie, a tak je nutné hledat šetrnější cestu. Pokud objevíte plíseň v koupelně, vystačíte si s kartáčkem a bělidlem, jak už jsme na adbz radili. Při odstraňování plísně vždy noste respirátor, abyste nebezpečné výtrusy neinhalovali, a vhodné je i použití rukavic. Kartáčkem naneste bělidlo na postižené místo, nechte působit a jemně vydrhněte. Pokud je plíseň příliš hluboko, je nutné proceduru opakovat i vícekrát, případně nechte bělidlo působit déle. Podobnou službu prokáže i voda s bílým octem.
Odstranit plíseň ze stěn je složitější, ale ne nemožné. Smíchejte bělidlo a hydrogenuhličitan sodný v poměru 1 : 10. Tuto směs naneste na postižené místo a nechte působit asi 15 minut. Jemným kartáčem odstraňte plíseň a stěnu opláchněte vodou. V případě potřeby proces opakujte. Plíseň by se neměla nikdy stírat nasucho, protože by se její spory roznesly po okolí. Pokud se plíseň i nadále objevuje, případně rozšiřuje, nezbývá než se obrátit na profesionály.
Pořiďte si nové rostliny milující vlhko
Do jisté míry pomohou v boji proti plísním i správné rostliny. Jak uvádí web MiraShowers, jsou rostliny, které vzdušnou vlhkost zkrátka milují a část jí jsou schopné absorbovat. Mezi tyto rostliny se řadí například toulcovka, zelenec, kapradiny či tchynin jazyk. O svou zkušenost se podělila i naše čtenářka, paní Lucie Š. z Milovic: „V bytě se mi stále objevovala v jednom místě plíseň, už jsem byla zoufalá. Začala jsem mnohem více větrat a dala do místnosti orchideje a další rostliny, které vlhko milují. Teď mám už několik let klid.“