Domácí odmrazovač za babku, který vyčistí čelní sklo během vteřin
adbz.cz » Hobby » Ocet proti zamrznutým oknům, plevelu a odolné špíně: Široké využití prostředku za pár korun

Ocet proti zamrznutým oknům, plevelu a odolné špíně: Široké využití prostředku za pár korun

Ocet je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků do domácnosti. Zde najdete seznam všech jeho možných využití.

skrabat celni sklo
Zdroj fotografie: iStock

Pokud rádi vaříte, tak vám pravděpodobně v kuchyni nechybí ocet. Tento oblíbený domácí produkt ovšem nabízí mnohem více využití, než pouze jako ingredience do salátů nebo chutných zálivek. Pomoci vám dokáže zejména s čištěním mastných skvrn, dezinfekcí zašpiněných míst v domácnosti a především také s roztáním zamrzlého okna u auta. Níže se proto můžete podívat na ta nejzajímavější alternativní využití tohoto užitečného přírodního prostředku. 

1) Účinně rozmrazí vaše okna 

Ocet je velmi užitečný prostředek, který vám dokáže hravě pomoci s rozmrazením oken u auta během zimních měsíců. Stačí jej smíchat spolu s vodou v poměru tři ku jedné, přelít do vhodné nádoby a nakonec jej jednoduše nanést přímo na sklo. Během několika minut bude veškerý led pryč. Své auto můžete pomocí octa také naleštit – v takovém případě stačí smíchat šťávu z půlky citronu, 5 polévkových lžic oleje a 1 polévkovou lžíci octa. Výslednou směsí můžete následně leštit celý povrch auta a také některý nábytek v domácnosti. 

2) Už žádný plevel

Většina lidí používá k záhubě plevele zpravidla drahé chemické prostředky. Ty ovšem nejenže nemusí vždy fungovat přesně tak, jak očekáváte, ale také nejsou v žádném případě šetrné k životnímu prostředí. Abyste ušetřili své peníze a efektivně odstranili veškeré tyto rostliny ze svého pozemku, stačí je polít trochou octa, který je díky obsaženým sloučeninám účinně vyhubí, a to již během několika hodin. 

3) Nejlepší přírodní prostředek na mytí nádobí 

Ocet označuje mnoho hospodyněk za nejlepší přírodní prostředek na mytí nádobí, a to z velmi dobrého důvodu. Při jeho použití si můžete být jistí, že na vašem nádobí nezůstanou žádné zbytky chemikálií a nečistoty z potravin. Stejně tak jej však můžete použít k mytí oken. V takovém případě stačí smíchat 0,5 decilitru octa s půl 0,5 decilitrem alkoholu, 1 polévkovou lžící kukuřičné mouky a 4 decilitry vody. Výslednou směs nalijte do prázdné lahve s rozstřikovačem a můžete ji začít rovnou používat. 

pouzita houbicka nadobi
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Vyčistí vaši mikrovlnku 

Chcete-li se zbavit zbytků z potravin, které se usadily ve vaší mikrovlnce, rozhodně sáhněte po octu. Stačí smíchat tento oblíbený prostředek s jedním šálkem vody, směs vložit do přístroje a následně jej zapnout na 5 až 10 minut. Jakmile uplyne stanovená doba, jednoduše vše setřete měkkým hadříkem. Jedná se také navíc o skvělý prostředek, který vám snadno pomůže odstranit všechny staré tapety ze zdí a vyčistit zaprášené křišťálové sklenice (stačí je namočit na půl hodiny do octové vody). 

5) Skvělé změkčovadlo 

Pokud se vám nedaří změkčit prádlo, zkuste použít ocet. Ten totiž funguje jako skvělé přírodní změkčovadlo, které nijak neškodí látce, a navíc udrží vaše oblečení v perfektním stavu po dlouhou dobu. Stejně tak jej pak můžete použít jako bezpečnou dezinfekci pro děti, čistič trouby, prostředek na odehnáním otravných mravenců z domácnosti a také čistič koupelny – stačí smíchat polovinu lahve octa se 2 lžícemi prostředku na mytí nádobí, poté směs zalít vodou a nakonec