Vzal staré matice a začal je skládat k sobě. Za 2 hodiny mu pod rukama vyrostlo mistrovské dílo

Jak využít staré věci a ještě ušetřit: Skvělý návod na využití starých matic. Fantazii se meze nekladou, může sloužit pouze jako inspirace pro další výtvory.

i Zdroj fotografie: S vědomím Evgeniy Budilov
                   

V dnešním světě je bohužel normální, že většina nepotřebných kovů končí na skládce, kde leží roky nevyužity a začíná je pokrývat koroze. Mnoho šikovných kutilů však ví, že je to naprostá škoda, protože si mohou i z těch nejstarších plechů a matic sestavit vysokou kovou stoličku pro mnoho využití, a to pouze pomocí vlastních sil a svářečky. Níže jsme proto pro vás připravili jednoduchý návod, jak si můžete takový nevšední výtvor vyrobit i vy. 

Výroba kovové stoličky

Velmi užitečnou, a hlavně odolnou stoličku si můžete vyrobit i z těch nejběžnějších kusů kovu a matic, přičemž její výroba vám zabere jen velmi málo času. Je ovšem třeba dodat, že budete potřebovat určité odborné dovednosti – zejména byste měli umět svařovat, protože se jedná o hlavní součást výroby. Budete si muset také sehnat tenký kovových plech, zbytky kovových tyčí a samozřejmě matice (nejlépe střední velikosti). Příprava poté vypadá následovně: 

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Nejprve uchopte tenký kovový plech a uřízněte z něj úzký proužek, který následně ohněte do tvaru kroužku. Tento kroužek umístěte na rovný povrch, nejlépe na stůl, a poté jej opatrně začněte vyplňovat maticemi – pevně je k sobě přitiskněte, aby se jich dovnitř vešlo co nejvíce.
  • Nyní je třeba matice nějakým způsobem spojit. K tomu budete muset použít své svařovací schopnosti. Vezměte proto svářečku a začněte matice opatrně přivařovat k sobě a k vnějšímu ráfku. 
  • Jakmile budete mít hotovo, budete muset povrch trochu uhladit – s tím vám skvěle pomůže brusný kotouč. Nakonec zbývá již pouze připevnit ke stolu nohy (zbytky kovových tyčí). Ty opracujte podle svého gusta (nezapomínejte však na příčníky) a následně je také připevněte svařením.
  • Nakonec opět použijte brusný kotouč, abyste odstranili případné kapky ztvrdlého kovu nebo známky rzi. A máte hotovo!

Pokud budete chtít, můžete si stoličku také natřít vámi zvolenou barvou na kov, aby byla co nejhezčí a hodila se k vám do garáže. Použít ji však můžete naprosto na cokoliv – na to byste však měli myslet již při její výrobě, abyste ji vytvořili podle vhodných rozměrů tak, aby se hodila do vámi zvolené místnosti. Jedná se o velmi snadný způsob, jak můžete vyrobit z nepotřebného kovu velmi originální a stylový předmět do vaší domácnosti. Pokud vám nebylo při přípravě něco jasné, níže se můžete podívat na videonávod, kde najdete vše, co potřebujete: 

Jak využíváte zbylý materiál vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články