Překrásné pokojovky ideální pro zapomětlivce. Vydrží týden bez vody a přežijí doslova cokoliv, i vaší péči

Lidé jsou různí a někteří holt nemají zrovna dvakrát talent na pěstování. Naštěstí pro ně existují rostliny, které nevyžadují příliš péče.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Domov je místo, které si chce každý vytvořit útulné. Dá se to udělat mnoha způsoby, můžete si koupit zajímavé dekorace, natřít si stěny do různých odstínů, pořídit si krásný nábytek… Ale bez rostlin tomu prostě něco chybí. Jenomže jak to udělat, když vám každá druhá kytka umře a nevydrží déle, jak měsíc? Pořiďte si některé z těchto, o které se skoro starat nemusíte.

Kolopejka vděčná má překrásné květy

Jediné, co tato rostlina potřebuje, je nějaké krásně prosluněné místečko a jednou za čas trochu vody. Ano, to je její velká výhoda, nemusíte si co dva dny vzpomenout na její zalití. Jednou týdně se podívejte, jestli nemá vyschlou půdu a v ten moment jí trochu vláhy dopřejte. A v zimě ji nemusíte zalévat skoro vůbec. Tato úžasná rostlina pochází z Madagaskaru a objevil ji Robert Blossfeld.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kávovník Coffea arabica může dokonce plodit zrna

Tuto rostlinu umístěte buďto k oknům se žaluziemi, či někam jinam do stinného místa. Ano, je ještě méně náročná, než ta předchozí, protože slunce moc nepotřebuje. Cca jednou týdně ji poté trochu zalijte, aby její půda nevyschla, ale tím péče o ni končí. Je velmi odolná, vypadá pěkně a sice si z ní každý den kávu neuděláte, ale časem nějaká ta zrna přeci jen může produkovat.

Monstera skvostná váš dům obohatí

Koupě této rostliny bude více než výhodná. Umístit ji můžete na místo, kde moc slunce nesvítí a nebo je zmírněno průhlednými závěsy. Zalévat byste ji měli jednou týdně, na podzim a zimu ještě méně často. Nejlépe se jí bude dařit ve vlhkém prostředí, ale i to suché přežije. Její listy mohou velikostí dosahovat až jednoho metru.

iZdroj fotografie: Pexels

Tradescantia zebrina má krásné zabarvení

Tento druh rostliny bude vděčný za místo, kde je částečný stín, ale pokud jeho půdu budete pravidelně zavlažovat, tak přežije i slunná místa. Zalévá se asi dvakrát týdně, v zimě samozřejmě méně často. Tyto rostliny mají rády vyšší teploty, libují si ve vlhkých prostorech a jsou poměrně odolné, jen tak je nezabijete.

Šeflera dlanitolistá je původem z Tchaj-wanu

Rostlina, jako je tato, má ráda prosluněná místa, ale světlo preferuje spíše nepřímé. Zalévat byste ji měli jednou týdně a klasicky zde platí pravidlo, že v zimě ještě méně. Tvar jejích listů připomíná malé deštníčky, což bude originální doplněk vašeho domova. Nemá ráda přehnanou vlhkost ani sucho, musíte umět vyvážit ten zlatý střed.

iZdroj fotografie: Pexels

Tillandsia ionantha roste prakticky ze vzduchu

Umístit byste ji měli na světlé místo, kde na ni ovšem bude dopadat nepřímé světlo. Výhodné je na ní určitě to, že ji nikdy nezaléváte. Jediné, co musíte udělat, je ji každý jeden až dva týdny namočit na pět až deset minut do vody. Ke svému životu nepotřebuje žádnou půdu a s dobrou péčí vám bude kvést jako divá. Jakmile by vám oschla, tak tyto nehezké části odstřihněte a bude opět jako nová.

Vánoční kaktus vám prozáří domov

Tuto rostlinu umístěte na dobře osvětlené místo, ale opět by na ni nemělo dopadat přímé světlo. Četnost zalévání závisí na stavu její půdy. Jakmile bude na povrchu úplně suchá, tak víte, že je čas jí dopřát trochu té vláhy. Rostlinu samo o sobě je těžké zabít, nejhorší, co se většinou stane, je, že vám nevykvete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Maranta běložilnatá pochází z tropických lesů

Tato rostlina ocení světlé místnosti, ale znovu platí, že by na ni nemělo dosahovat přímé sluneční záření. Nemá ráda sucho a bude vám vděčná za neustále vlhkou půdu. Zajímavé (a pro neznalé možná trochu děsivé) je, že v noci zvedá listy směrem k obloze, díky čemuž vypadá, že se modlí. Tak se nebojte, až půjdete na záchod, nic vám váš domov neposedlo, je to u ní naprosto normální jev.

Můrovec je orchidea, kterou musíte mít

Orchidej tohoto druhu má ráda své vlastní místečko na parapetu, který je středně osvětlený. Zalévat byste ji měli každých sedm až deset dní s tím, že během této doby ji můžete jednou za čas postříkat vodou z ostřikovače. Kvete ke konci zimy až na jaře a v létě většinou květ ztrácí. Uchovávejte ji ve květináči s dobrou drenáží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bromélie pochází z oblasti Latinské Ameriky

Měli byste ji umístit trochu dále od okna a přímého slunečního světla, nemá ho moc v lásce. Zalévat byste ji měli každé tři až čtyři týdny během roku, v zimě poté každých pět týdnů. To zní přímo ideálně pro někoho, komu se moc zalévat nechce, že? Má ráda suché prostředí, tudíž je péče o ni velice nenáročná a rozhodně nedojde k tomu, že by vám třeba uhynula.

Jaké rostliny nenáročné na péči preferujete vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články