Bylinky ideální pro pěstování vevnitř domu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 5 bylinek, které vám doma na parapetu porostou jako o závod. Daří se jim stejně dobře jako na zahradě

5 bylinek, které vám doma na parapetu porostou jako o závod. Daří se jim stejně dobře jako na zahradě

Pokud žijete v bytě a mrzí vás, že si nemůžete vypěstovat na zahrádce co chcete, nezoufejte. Některé bylinky jsou totiž ideální na pěstování doma.

bylinky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování bylin v interiéru je opravdu výborný způsob, jak dodat chuť vašemu vaření a zároveň ušetřit peníze. A zároveň vám bylinky krásně oživí byt, jako každá jiná pokojová rostlina. Dnes si povíme, které rostliny jsou pro pěstování uvnitř úplně nejideálnější. Zkuste si některou z nich vypěstovat doma i vy.

Nejoblíbenější je bazalka

Bazalka patří mezi oblíbené bylinky zejména v italské kuchyni. Skvěle se dá zkombinovat s rajčaty a lze ji použít do různých těstovinových omáček a pesta. Pro bazalku je důležité především teplo a světlo, takže nejlépe bude růst na kuchyňském parapetu. Bazalku si také můžete doma snadno rozmnožit.

zelene listy bazalky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pažitka neroste jen na zahrádce

Pažitka je bylinka s jemnou cibulkovou příchutí, která je oblíbená ve vaječných pokrmech nebo v pomazánkách. Listy lze krásně odstřihnout nůžkami. Vždy rostlinu vyrůst aspoň na 5 centimetrů, aby mohla znovu růst.

Koriandr je také skvělý

Koriandr je populární bylina, která se používá především v asijské, mexické a indické kuchyni. Může být pěstován uvnitř, ale je třeba se mu trošku věnovat. Nejlepší místo pro jeho pěstování je na jasném místě s nepřímým světlem.

cerstvy koriandr na uterce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dokonce i máta se skvěle pěstuje vevnitř

Máta peprná je oblíbená bylina, kterou lze použít do omáček, nápojů nebo čajů. Snadno se pěstuje doma a nejlépe se jí daří na přímém světle. Je to opravdu rychle rostoucí bylina, takže je třeba neustále sbírat listy.

Poslední je rozmarýn

Rozmarýn je jednou z nejlepších bylin, dá se přidat do jehněčích nebo kuřecích pokrmů. Skvěle se bude hodit také k pečeným bramborám. Rozmarýn bude skvěle růst na kuchyňském parapetu a jednotlivé snítky lze stříhat podle potřeby.

rozmaryn v kvetinaci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tipy pro pěstování bylin vevnitř

Zasaďte bylinky do květináčů nebo nádob, které mají velké množství otvorů na dně. Každou bylinku pěstujte v samostatném květináči. Pod květináč položte nějaký tácek, aby vám parapet nepoškodila voda. Umístěte bylinky na slunný parapet a podle potřeby zalévejte. Každá bylina potřebuje přibližně 6 hodin přímého světla za den.

Zdroj: Urbangardengal