Chyby při práci s kuchyňskými noži, které je tupí a fatálně ničí. Pečujte o ně jako profík, odmění se vám nastokrát
Pokud chcete povznést své kuchařské umění, nepodceňujte správné zacházení s noži. Chyb, které možná děláte je totiž mnoho.
Obsah
Každá domácnost by měla disponovat kvalitními kuchyňskými noži. V mnoha případech se jedná o investici, která se vám mnohokrát vrátí. Stačí se o své poklady umět správně starat. S několika jednoduchými triky jim totiž prodloužíte životnost až několikanásobně. Navíc s kvalitními a dobře udržovanými noži znovuobjevíte i radost z vaření. Že nevěříte? V tom případě je opravdu načase zkusit některý z předkládaných triků.
Pečujte o nože, které máte doma
V případě, že již vlastníte kvalitní nože, přijdou vám jistě k duhu následující tipy. Předně byste měli znát způsoby, jak je skladovat a čistit. V žádném případě byste je kupříkladu neměli vkládat do myčky nádobí – ať je umístíte kamkoliv, nikdy nezamezíte jejich samovolnému pohybu. Tím, jak nože v myčce „poskakují“, dochází k jejich otupování, popřípadě odštípnutí čepelí. Vysoká teplota vody v myčce rovněž může deformovat či poškodit rukojeti nožů.
Co se týče ukládání nožů – vždy by měly být dostupné a zároveň skladované tak, aby se netupily. Ideální je jejich umístění na magnetickém pásu nad linkou. Ovšem ne každému tato možnost vyhovuje. Nicméně místo toho, abyste nože ukládali volně do šuplíku (jehož otevíráním by se jim opět tupily čepele), investujte do speciálního pořadače. Ten vám pomůže udržet nože ostré, uspořádané a mimo dosah zvídavých dětských ruček.
Když pak vezmete jeden z nožů do ruky, abyste třeba nakrájeli maso na guláš, možná používáte skleněné prkénko. Asi se vám zdá praktické a snadno čistitelné. Pravdou však je, že pro vaše nože je čistou noční můrou. Skleněné prkénko je totiž otupí mnohonásobně rychleji než dřevěné. Dobré je myslet na nože i během jejich převážení. Stěhujete-li se či si své „poklady“ jen potřebujete přenést, investujte do pouzdra na nože. Ochráníte tím čepel a vše, co by mohly nože potenciálně poničit.
Zajistěte si vaření dle vašich představ
Abyste maximalizovali potenciál, jaký kuchyňské nože mají, naučte se je správně používat. V první řadě je klíčový správný výběr kvalitních nožů. Aby vám nůž spolehlivě sloužil, nemusí být určený pro profesionály – čemuž by odpovídala i jeho cena (řádově vyšší tisíce korun), ovšem neměl by být ani příliš levný. Ideální cenové rozpětí, ve kterém byste měli své budoucí kuchyňské nože hledat, je v rozmezí 1 000 – 2 100 Kč za kus.
Jakmile znáte cenu, můžete se začít poohlížet po ideálním pomocníkovi. Ujistěte se, že vám rukojeť padne do ruky a že použitý kov bude vyhovovat vaším potřebám (např. nože z oceli s vyšším obsahem uhlíku jsou ostřejší, avšak náročné na údržbu). Vybrat byste si měli rovněž takový nůž, který ve své domácnosti opravdu užijete. Neholdujete rybám? V tom případě nekupujte nůž, jenž je určený zejména pro jejich přípravu. Jste vegetariáni? Sekáček (používaný zejména na klouby a kosti) můžete nejspíš vynechat.
Správné ostření je základem úspěchu
Své nože byste měli udržovat správně naostřené. Nejen, že jim tím prodloužíte životnost, ale také předejdete možným poraněním. Musíte-li použít větší sílu, aby váš nůž vykonal požadovaný úkon, je tupý. Pokud vám takový nůž podklouzne, úraz je na světě. Tudíž v případě, že vaše nože snadno nepřeříznou list papíru, který držíte v ruce či při krájení např. rajčete udělají důlek a až poté řez, nabruste je. Není horšího vaření, než s tupými noži.
Ostření nožů samo o sobě není nic těžkého. K základní úpravě kuchyňských nožů vám postačí obyčejná ocílka. S její pomocí nože tzv. honujete, tedy zarovnáváte ostří do jedné roviny. Nůž se poté jeví ostřejší, ačkoliv je „pouze“ srovnaný. Honování se doporučuje provádět několikrát do týdne, přičemž některé nože ho vyžadují pravidelně po každém použití. Máte-li nože již tupé, přichází na řadu broušení, tedy vytváření nové ostré hrany. Četnost broušení je pak na vašem uvážení. Profesionální kuchaři nechávají své nože přebrousit 1 měsíčně.
Abyste si zajistili radost z vaření, naučte se nůž ještě správně držet. Měli byste ideálně v celé ruce svírat rukojeť a nedotýkat se čepele. Ačkoliv můžete mít pocit, že prst na čepeli dodá noži větší stabilitu, je tomu právě naopak. Na čepel totiž vyvíjíte nepravidelný tlak a měníte tím vedení nože. Kromě rychlejšího ztupení může takový úchop vést (při častém a dlouhém krájení) ke zdravotním komplikacím. Myslete rovněž i na druhou ruku, kterou přidržujete krájené suroviny. Špičky prstů mějte vždy schované pod klouby.