České broušené sklo, známé svým pečlivým řemeslným zpracováním a úžasnými vzory, zažívá nebývalý nárůst popularity. Ještě nedávno byly tyto kousky považovány za kýčovité nebo zastaralé, jak uvádí web Dotyk. Ale nyní jsou uznávány pro svou estetickou a praktickou hodnotu a oslovují jak moderní, tak i tradiční domácnosti.
Proč ten náhlý zájem?
Obnovení poptávky po českém broušeném skle lze přičíst několika faktorům. Zaprvé k tomu významně přispěl celosvětový trend oceňování a pořizování historických a starožitných doplňků do domácnosti. Stále více lidí vyhledává jedinečné, vysoce kvalitní předměty s historickým významem a české sklo se do této kategorie dokonale hodí. A zadruhé se cyklicky vracejí trendy v interiérovém designu, jež oceňují složité vzory a hmatatelný pocit historie, který tyto kusy vnášejí do současného prostředí.
Pokud jste si doma nechali staré VHS kazety, můžete za ně obdržet pořádný balík peněz. Některé kusy sběratelé vykupují i za 30 000 Kč.…
více
Pro ty, kteří vlastní české sklo – třeba zděděné po babičce, jsou finanční vyhlídky slibné. Tam, kde se za tyto předměty dříve platily pouhé haléře, se dnes jejich cena pohybuje ve stovkách a někdy i tisících korun. Stačí se podívat po broušených skleničkách, vázách, miskách, popelnících apod. A pokud si nejste jejich hodnotou jistí, nechte je raději ocenit u odborníka.
Jak získat za sklo maximum
„Prozkoumejte podobné kusy na internetu nebo se poraďte s odborníkem a nechte si vypracovat odhad. To vám pomůže stanovit konkurenceschopnou, ale pro vás stále výhodnou cenu,“ radí čtenářka Hanka K. z Kojetína, která podle svých slov nedávno řešila něco podobného při vyklízení půdy na zděděné chatě.
Využít můžete i online tržiště věnovaná historickým a sběratelským předmětům. Tyto platformy obvykle přitahují znalejší kupce, kteří jsou ochotni zaplatit správnou cenu. A občas můžete cenný kousek objevit i v nějakém výprodeji. Web iRozhlas například píše o muži, který si zakoupil dekorativní mísu za necelých 800 Kč a prodal ji za 16 400 000 Kč. A podobně lze vydělat i na nádobí z porcelánu, jak jsme už na webu adbz psali.