Smíchejte colu se solí. Výsledek předčí vaše očekávání
adbz.cz » Hobby » Cola smíchaná se solí –⁠ účinná zbraň proti vodnímu kameni

Cola smíchaná se solí –⁠ účinná zbraň proti vodnímu kameni

Vyzkoušejte doma také tento jednoduchý trik. Zázračné účinky coly se solí zaručeně oceníte, protože díky těmto dvěma surovinám zmizí vodní kámen během pár minut.

nalit colu do zachodu
Zdroj fotografie: abcMedia

Úklid je nedílnou součástí každé domácnosti. Díky tomu v dnešní době existuje spousta triků a vychytávek, které vám tuto zdlouhavou a namáhavou činnost mohou usnadnit. Často je jejich použití levnější a účinnější než běžné mycí přípravky, které zakoupíte obvykle v obchodech. Otestujte zázračné čisticí vlastnosti coly a soli a vyčistěte touto směsí usazeniny vodního kamene. Po tvrdé vodě nezbydou ve vaší domácnosti ani stopy.

Nebezpečí vodního kamene

Voda z vodovodního řádu obsahuje mnoho prvků a minerálních látek, jejichž složení ovlivňuje také tvrdost a výskyt vodního kamene. Ten se ve větší nebo menší míře usazuje na koupelnových a kuchyňských doplňcích, ale i uvnitř odtokového potrubí, některých zařízení a spotřebičů. Příliš silná vrstva nejen, že vypadá nevzhledně, ale může také způsobit velké množství problémů. Dokáže snížit životnost a funkčnost jednotlivých zařízení a některé z nich dokonce zcela poškodit.

Jak odstranit vodní kámen

Na viditelných místech je výrazně jednodušší se vodního kamene zbavit, přesto se často neobejdete bez drhnutí nebo agresivních chemických přípravků. Ani silné vrstvy kamene byste neměli odstraňovat pomocí drátěnky, protože by mohlo dojít k poškrábání lesklého povrchu a jeho postupnému zmatnění. Raději sáhněte po účinných přírodních alternativách, které vás navíc vyjdou jen na pár korun. Pomocí tří surovin z vaší domácnosti bude vaše kuchyň i koupelna jako nová.

sprcha vodni kamen
Zdroj fotografie: Pixabay
Vodní kámen se usazuje především v koupelně

Výroba čisticího přípravku

Kromě toho, že je Coca-Cola oblíbeným slazeným nápojem, je rovněž vyhledávaným pomocníkem při odstraňování rzi a čištění některých odolných skvrn. Díky obsahu kyseliny fosforečné si však poradí i s vodním kamenem. Pro přípravu účinného čisticího přípravku budete potřebovat 350 ml tohoto nápoje, dvě polévkové lžíce soli a tři kapky mycího prostředku na nádobí. Vše důkladně smíchejte, aby se všechny suroviny rozpustily, a máte hotovo.

Použití výsledného čističe

Jakmile máte směs připravenou, lze ji použít několika způsoby. Pomocí houbičky, hadříku nebo starého zubního kartáčku ji naneste na vodovodní baterie, povrch vany, umyvadla, dřezu nebo další doplňky pokryté vodním kamenem a důkladně vyčistěte. Poté povrch opláchněte čistou vodou a suchým hadříkem důkladně vysušte, abyste se vyhnuli vzniku nových usazenin vodního kamene nebo nevzhledných šmouh.

Dalším způsobem, jak tuto směs použít, je nalít ji do plastové lahve s víkem. Do víčka vyvrtejte díru, abyste ji snadněji nanesli na vnitřek záchodové mísy i pod její okraj. Nechte směs 25 minut působit a poté pomocí záchodové štětky vydrhněte. Nakonec spláchněte a zbavte se tak zbytků nečistot i čisticí směsi. Bez chemie i namáhavého drhnutí bude vaše toaleta zářivě čistá.