Vodní kámen v rychlovarné konvici zmizí už po 1. aplikaci. Stačí do ní nalít trochu octa

Vodní kámen dokáže potrápit nejednu šikovnou hospodyňku. S pomocí jednoduchých receptů z domácích surovin se ho naštěstí snadno zbavíte.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Hlavním důvodem tvorby vodního kamene je vysoký podíl vápníku a hořčíku ve vodě. Tyto dvě látky pak tvoří sraženiny, které v zásadě nejsou zdraví nebezpečné, ale působí velmi nevábně. Podobné sraženiny můžete najít nejen ve varné konvici, ale také například na vodovodním kohoutku nebo na výpusti u vany. Zkrátka všude, kde poměrně často teče nebo se usazuje voda. Zbavit se usazenin naštěstí není tak velký problém, jak by se mohlo zdát.  

Ocet a jedlá soda působí vždy 

Na vodní kámen většinou platí klasické a léty osvědčené rady našich babiček. Mezi nejoblíbenější a zároveň nejlevnější způsob, jak odvápnit varnou konvici patří použití octa, všestranného pomocníka v domácnosti. Stačí ho nalít do vody v poměru jedna ku jedné. Směs v konvici uvařte a poté nechte minimálně hodinu působit. Tato metoda však má trochu úskalí v charakteristickém zápachu octa. Proto musíte postup opakovat několikrát, než se zápachu z konvice zcela zbavíte.  

Dalším oblíbeným přípravkem k domácímu boji proti vodnímu kameni je jedlá soda. Stačí do konvice nalít vodu se dvěma až třemi lžícemi jedlé sody a nechat ji uvnitř několik minut působit. Konvici pak stačí jen důkladně opláchnout a můžete ji zase ihned využívat a vychutnat si tak dle libosti svůj oblíbený horký nápoj.  

Můžete zkusit i netradiční metody v boji proti vodnímu kameni 

Podobné účinky jako jedlá soda má také citronová šťáva. Sklenici šťávy jednoduše nalijte do konvice, kde ji nechte minimálně hodinu působit a poté ji jen opláchněte. Vodní kámen by měl téměř okamžitě zmizet. Místo citronové šťávy lze použít i kyselinu citronovou. Jeden sáček kyseliny citronové zalijte vodou a nechte ji v konvici provařit. Směs pak nechte několik hodin působit. Po opláchnutí bude vaše varná konvice jako nová.  

varná konvice na lince iZdroj fotografie: Pexels

Neobvyklým způsobem pro odvápnění varné konvice je použití slupek od brambor. Umyté a čerstvé slupky vhoďte do konvice, zalijte je vodou a v konvici je povařte. Vodu pak vylijte, slupky vyhoďte a postup opakujte s čerstvými slupkami, dokud vodní kámen z konvice nezmizí. Jak dlouho budete čekat, závisí na tom, v jakém stavu vaše varná konvice byla.  

Na odvápnění konvice můžete zkusit použít také Coca-Colu. Nápoj nalijte do konvice, zřeďte jej trochou vody a přiveďte jej k varu. Chcete-li efekt zbavení se vodního kamene zvýšit, přidejte do Coca-Coly trochu jedlé sody. Budete překvapeni účinností metody. K neobvyklým metodám pro boj s vodním kamenem patří také použití zubních náhrad. Stačí jich pár hodit do vody v konvici a přes noc nechat působit. Abyste zvýšili účinnost všech uvedených metod, měli byste je opakovat minimálně jednou za měsíc. Vaše varná konvice vám poděkuje a bude pak dobře sloužit.

Jak bojujete s vodním kamenem vy?

Zdroj: O2
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články