Jak odstranit vodní kámen z různých povrchů | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ekologický domácí čistič zatočí s vodním kamenem a koupelna se bude lesknout. Jak zároveň zabránit jeho tvoření?

Ekologický domácí čistič zatočí s vodním kamenem a koupelna se bude lesknout. Jak zároveň zabránit jeho tvoření?

Tvrdá voda trápí drtivou většinu českých domácností. Její projevy lze vidět v koupelně i kuchyni. Chemické prostředky jsou ovšem často neekologické, zkuste to proto přírodněji.

tvrda voda kohoutek
Zdroj fotografie: iStock

Vysoký obsah minerálních látek může na nádobí i dalších površích zanechat skvrny od vodního kamene. Tyto problémy však nejsou nijak neobvyklé, čas od času se s nimi setká více než 90% českých domácností. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak vodní kámen a problémy s ním související vyřešit. A pomohou vám k tomu jen šikovné domácí triky.

Jak na skvrny od tvrdé vody

Velmi účinným prostředkem při odstraňování skvrn od vodního kamene je ocet. A jak ho použít? Smíchejte v nádobce s rozprašovačem vodu s octem ve stejném poměru, naneste na ošetřovaný povrch a otřete. Pokud ale nemáte rozprašovač, můžete si směs jednoduše připravit v nádobě a hadřík namočit přímo do ní. Poté setřete skvrny od vodního kamene vlhkým hadříkem.

Ocet lze rovněž použít do nádobky na leštidlo v myčce na nádobí. Hezky vyčistí i starší skvrny od vodního kamene. Skvělým pomocníkem může být také jedlá soda. Jestli chcete odstranit vodní kámen s její pomocí, smíchejte 3 lžíce jedlé sody s 1 lžící vody. Vzniklou pastu natřete na povrch, který chcete vyčistit a nechte zaschnout. Pak jenom dočistěte kartáčkem.

Jak předcházet vodnímu kameni

Tvrdá voda nemusí být nevyhnutelně našim nepřítelem. Když budeme dodržovat několik jednoduchých zásad, lze skvrnám od ní do značné míry předejít. Stačí povrchy po každém kontaktu s vodou osušit. Například ihned po sprchování je potřeba vytřít stěny sprchy dosucha. To samé lze udělat i se dřezem po umytí nádobí. Tím zabráníte tomu, aby se minerály přítomné ve vodě usadily jako vodní kámen.

sprcha vodni kamen
Zdroj fotografie: Pixabay

Velmi efektivním a udržitelným řešením, jak zabraňovat usazování vodního kamene, jsou změkčovače vody. Existují různé varianty od takových, které fungují na chemické bázi, přes mechanické až po magnetické. Ty se mohou pohybovat v různých cenových relacích v závislosti na zvolené variantě. A jak fungují? Změkčovač vody filtruje vodu a zbavuje ji vápníku a hořčíku, aby byla měkčí, čímž ve výrazné míře eliminuje vodní kámen.

Jaké triky máte na odstranění vodního kamene vy?

Zdroj: TheSpruce