Máte doma porcelánové nádobí? Koukněte se, dostanete za něj 1 000 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Kdo ještě nevyhodil staré porcelánové nádobí po prarodičích, ten je v balíku. Za vybrané kusy nabízí sběratelé miliony korun

Kdo ještě nevyhodil staré porcelánové nádobí po prarodičích, ten je v balíku. Za vybrané kusy nabízí sběratelé miliony korun

Porcelánové nádobí po prarodičích vám klidně může vydělat balík. Sběratelé jsou ochotni za vzácné kousky zaplatit velké sumy.

set porcelan
Zdroj fotografie: Unicorne48 / Creative Commons / CC BY-SA

Staré porcelánové nádobí, které jste možná schovali do krabic a odložili někam na půdu, může mít nemalou hodnotu a vyhodit ho by byla velká škoda. Schválně se podívejte, jestli vám po prarodičích nezůstaly vzácné kousky, na kterých byste mohli vydělat.

Staré nádobí, které může mít hodnotu

V dnešní době už se na porcelánové nádobí nekouká s takovou úctou a zalíbením, jako tomu bývalo dříve. I přesto ale mnohým z nás zůstalo jako památka na prarodiče. Jen málokdo si ho dneska hrdě vystavuje na poličkách v kuchyni nebo obýváku. Porcelánové nádobí je tak mnohem častěji uloženo někam do krabice a odsunuto na místo, kde nepřekáží.

A to může být velká škoda. Na porcelánovém nádobí můžete dneska vydělat a částky za ceněné kousky se mohou vyšplhat opravdu vysoko. Za některé kousky jsou přitom nadšení sběratelé ochotni zaplatit i miliony korun.

Podle čeho poznáte, že máte doma poklad?

Možná si teď pohráváte s myšlenkou, jak vlastně takové vzácné porcelánové nádobí poznat. Třeba máte doma sbírku po babičce (nebo dokonce prababičce), ale nejste si jisti, jak rozeznat zrno od plev. Web iReceptář jako jeden z nejdůležitějších aspektů zmiňuje značení neboli razítko. To se zpravidla nachází na spodní straně nádobí.

Sovětský porcelán
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jsou ale i další ukazatele, které mohou naznačit, že možná v rukou dřímáte kousek, za který byste mohli dostat pohádkově zaplaceno. Kvalitní porcelán je lehký a tenký, zároveň je ale pevný a zdobí ho vysoký lesk. Všímejte si také provedení – barvy by měly být jasné a detailní, precizně a pečlivě dotažené.

Za některé kousky můžete dostat balík

Někteří sběratelé jsou do porcelánového nádobí natolik zapálení, že jsou ochotni zaplatit nekřesťansky vysoké částky. Jak připomíná web iRozhlas, za starobylou porcelánovou misku z 15. století dal zájemce v dražbě konající se před třemi lety neuvěřitelných 722 tisíc dolarů – čili asi 16 a půl milionu českých korun.

Přijde vám to skoro až absurdní? Pak byste měli vědět, že tohle není ani zdaleka rekordní částka. Za více než 400 milionů korun se několik let dozadu vydražila jedna vzácná porcelánová miska, jak informuje web Aktuálně.