Nesmrtelný Lopatkovec přežije i ty nejnáročnější podmínky. Ideální pokojová rostlina pro začátečníky

Lopatkovec je na pěstování velmi jednoduchá rostlina. Dá se také jednoduše množit a přesazovat a dokáže v domácnosti navodit příjemnou atmosféru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lopatkovec je květina, ke které se pojí mnoho legend. Jedna z nich je, že dokáže přinést štěstí do domu. Svobodné ženě pak údajně dokáže přinést partnera a pokud odkvete, rodina se tak může těšit na vytouženého potomka. I přesto, že jsou to pouze legendy, její pěstování je natolik jednoduché, že to určitě stojí za vyzkoušení. Rostlina, která narůstá v našich podmínkách do výšky mezi 25–⁠75 cm a kvete bílými květy dvakrát do roka totiž dokáže i krásně zútulnit náš interiér.

Pěstování lopatkovce

Lopatkovci svědčí pobyt na okně, kde dostává dostatečně velkou dávku nepřímého slunečního světla. V letních měsících ho pak můžete umístit i ven, kde se mu v teplém prostředí bude velmi dařit. Těmto rostlinám se bude dobře dařit při teplotách mezi 19-27 stupni a ve vlhkém prostředí, které simuluje jejich domácí prostředí. Rostlina totiž pochází z prostředí deštného pralesa. Teplota nižší než 10 stupňů Celsia je pro rostlinu kritická a nemusela by ji přežít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinám se dobře daří v květináči či nádobě, která je o více než 3 cm větší, než jejich kořenový bal. Půdu je dobré udržovat vždy vlhkou a nenechat ji vysušit. Rostliny totiž dokážou více utrpět vysušením půdy, než jejím přemokřením. Jakmile si květinu pořídíte, hnojte ji každé dva měsíce hnojivem na pokojové rostliny v poloviční doporučené dávce. Jakmile rostlina přestane růst, s hnojením můžete přestat. Odrostlé stonky a listy odstřihávejte, aby měla rostlina dost energie ke kvetení.

Množení a přesazování

Množení Lopatkovce je velmi jednoduché. Stačí odříznout část přerostlého kořenového balu a přesadit do druhé nádoby. Po přesazení se vyhněte po dobu několika měsíců hnojení, aby se rostlina vzpamatovala ze šoku. Jakmile začne růst, můžete hnojit stejně jak bylo doporučeno, tedy co dva měsíce poloviční dávkou hnojiva na pokojové rostliny. Rostliny je dobré přesazovat každý 1–⁠2 roky do větší nádoby tak, aby jejich kořeny nestrádaly a měly prostor k růstu.

Škůdci a nákaza

Stejně tak jako ostatní rostliny, i Lopatkovec může trpět na různé škůdce nebo diskomfort. Pokud vám listy začaly žloutnout, je možné, že rostlinu příliš zaléváte. Je tedy dobré nechat půdu více proschnout. Stejně tak pokud vám začnou hnít kořeny. Na dně květináče se patrně drží stojatá voda. Pokud vám listy naopak hnědnou, rostlinu vystavujete nadměrnému přímému slunci. Zkuste rostlinu přesunout dál od okna, případně do jiné místnosti, kde neproudí tolik přímého slunečního světla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lopatkovec je ve srovnání s jinými pokojovými rostlinami proti škůdcům poměrně odolný. Mezi nejčastější škůdce mohou patřit svilušky, mouční brouci nebo šupiny. Listy rostliny pravidelně otírejte navlhčeným hadříkem. Pokud se objeví škůdci, můžete do vody, kterou rostlinu otíráte přidat trochu lihu, případně insekticidní mýdlo. Vyvarujte se chemickým postřikům. Jedná se totiž o pokojovou rostlinu a používání takových postřiků v domácnosti může být zdraví škodlivé.

Jaká je podle vás ta nejlepší pokojová rostlina?

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem vizionářská redaktorka a prostřednictvím webu ADBZ přináším architekturu a design do nových dimenzí. Má vášeň pro estetiku a funkčnost se promítá do každého slova. S nekonečnou kreativitou objevuji a prezentuji nejnovější trendy, inspirativní projekty a udržitelná řešení pro moderní životní prostředí.

Zobrazit další články