Lilie jsou ozdobou každého parapetu, balkónu a zahrady. Aby kvetly bohatými květy, jež budou závidění hodné, je potřeba znát jejich úhlavní nepřátele - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Lilie jsou ozdobou každého parapetu, balkónu a zahrady. Aby kvetly bohatými květy, jež budou závidění hodné, je potřeba znát jejich úhlavní nepřátele

Lilie jsou ozdobou každého parapetu, balkónu a zahrady. Aby kvetly bohatými květy, jež budou závidění hodné, je potřeba znát jejich úhlavní nepřátele

Exotické, voňavé a mimořádně odolné – takové jsou hybridní lilie, které v sobě kombinují ty nejlepší vlastnosti pro pěstování v našich klimatických podmínkách.

pexels thierry fillieul 1046495
Zdroj fotografie: Pexels

Slabost pro květiny většinou končí právě u lilií, které jsou v říši květin považovány za královny. Jsou krásné, barevné, elegantní, exotické. Jejich pěstování je však bohužel poměrně náročné a často s nejistým výsledkem. Řešením jsou snahy o křížení jednotlivých druhů. Konečně tak světlo světa spatřil speciální druh, který je nazývaný jako hybridní. Snoubí v sobě to nejlepší z jiných druhů, a stává se tak dostupnou květinou i pro méně znalé pěstitele.

Ozdoba zahrady

Lilie jsou nesmírně oblíbené, často jsou k vidění na okenních parapetech a v zahradách. Jejich pěstování je ale občas obtížné. Pochází z oblasti s odlišným klimatem, a tak v našich podmínkách vyžadují speciální a především pravidelnou péči. Orienpet v sobě kombinuje dva druhy lilií a vytváří tak jedinečnou rostlinu s ohromnými a nepřehlédnutelnými květy a velikostí kolem osmi stop, což odpovídá bezmála 250 centimetrům.

lilie ktere si zaslouzi kazda zahrada
Zdroj fotografie: Pexels

Nástrahy při zasazování

Lilie je ideální zasazovat do zkypřené hlíny na sklonku podzimu. Je ale možné i odložení na brzké jaro, kdy už půda není promrzlá. Místo, kam se lilie umísťuje, vyžaduje dostatek slunce, ideálně kolem šesti hodin denně. Půda musí být načechraná a dobře odvodněná. Do jamky, která je maximálně třikrát hlubší než velikost samotné cibulky, stačí vložit lilii a zatlačit na zeminu, aby se odstranily vzduchové kapsy.

Rostliny nesmí být ponořené ve vodě, ale díky své odolnosti zvládají nárazová horka i velké lijáky a silnější vítr. Vyžadují pravidelné hnojení s nízkým obsahem dusíku, které zajistí krásnější květy a rychlejší růst.

Konec sezóny

Na podzim začínají listy lilií žloutnout a je třeba se rostlin zbavit. Stačí je uříznout těsně nad terénem, ze země tak zůstávají čouhat jen pahýly, které připomínají, kde před rokem došlo k jejich zasazení. Na jaře vyrostou ještě o něco vyšší a krásnější. Tento proces je možné opakovat maximálně pět let. Cibulky se vykopou a zasadí na nové místo. Vždy se musí postupovat maximálně opatrně a respektovat nároky na zasazení ohledně hloubky, dostatečné zálivky a hnojené zeminy.

pexels paolo durandetto 2705841
Zdroj fotografie: Pexels

Nepřátelé

Hybridní lilie jsou natolik odolné, že se jim ve velké míře vyhýbají všemožní škůdci. Ten největší problém ale představují jeleni a hraboši. První zmiňované odradí od pupenů speciální postřik, na hraboše stačí použít trik s plastovým květináčem, do kterého se vloží cibulka a zakope se do požadované hloubky. Tak se škůdce nemůže dostat k rostlině a poškodit ji.

Zdroj: Better Homes & Gardens