Jak uvolnit ucpaný a zapáchající odpad bez použití chemie
adbz.cz » Hobby » Domácí způsob, jak bez použití krtka rychle uvolnit ucpaný a páchnoucí odpad. Stačí jedlá soda

Domácí způsob, jak bez použití krtka rychle uvolnit ucpaný a páchnoucí odpad. Stačí jedlá soda

Nepříjemný zápach z odpadu známe každý, ovšem ne vždy musí pomoct chemikálie – proto existuje tato osvědčená náhrada, která vás zbaví nečistot ve vašem odpadu.

ucpany odpad umyvadlo voda
Zdroj fotografie: iStock

Taky patříte mezi lidi, kteří malé zbytky jídla po obědě, či večeři, nebo téměř po každém jídle, neodhazujete rovnou do koše, ale prostě je spláchnete do dřezu. V dřezu pochopitelně budete mít při odpadové výpusti plastové sítko, které případně zbytky zachytí a ty pak vyhodíte do koše, ale stoprocentně se stane, že nějaké kousky se dostanou do odpadu. Takové zbytky v odpadu pak začnou zapáchat, ne-li ucpávat. Proto je lepší odpad pravidelně čistit.

Čištění odpadu pomocí chemie

Čištění odpadu dřezu není žádná věda. Slouží k tomu volně dostupné chemické prostředky, které běžně seženete v obchodech. Většinou jsou tyto prostředky založeny na bázi hydroxidu sodného, který je dostatečně silný na to, aby plesnivé zbytky jídla odstranil a zbavil vás tak nepříjemného zápachu. Při práci s takovými přípravky rozhodně dodržujte pokyny uvedené na obalu daného produktu (např. použití gumových rukavic apod.).

Postup při aplikace bude rovněž napsán na obalu zboží, ale pro představu – nejdříve by se měl odpad prolít horkou vodou, někdy se uvádí skoro až vařící. Poté se musí vsypat chemikálie do odpadu a nechat 10 minut účinkovat. Po 10 minutách opět prolít horkou vodou, tak aby žádný hydroxid sodný nezůstal v odpadu, ale zároveň dostatečně pročistil odpad. Pozor na kombinaci velkého množství chemikálie a nekvalitního odpadního sifonu – ten by dokázal v krajních mezích, při takovém náporu dokonce prasknout.

Domácí způsob na čištění odpadu

Pokud zrovna nemáte žádný z čisticích přípravků, existuje dokonalá náhrada. Jednoduchý způsob, který zahrnuje dvě přísady a lehkou přípravu. Budete potřebovat půl šálku citronové šťávy a půl šálku jedlé sody. Aplikace je opravdu jednoduchá. Citronovou šťávu zahřejte v mikrovlnné troubě asi na 30 sekund. Jakmile ji zahřejete, začněte pomalu přidávat jedlou sodu, začne to bublat, takže se nebojte a dobře promíchejte.

jedla soda cisteni odpadu
Zdroj fotografie: Pixabay

Poté už pokračujte jako v případě běžných přípravků. Nalijte roztok do dřezu a 10 minut nechte aplikovat. Po uplynutí doby na několik sekund zapněte horkou vodu a vše důkladně propláchněte. Tuto metodu můžete používat každý týden a samozřejmě nejen na dřez. Odpad v koupelnovém umyvadle zase bývá plný chlupů, vlasů a dalších věcí, které mohou postupně odpad ucpat, s čímž se také pojí nepříjemný zápach.