Nikdy tyto věci nenechávejte v blízkosti orchideje. Vedou k dehydrataci a rostlina nemá šanci kvést

Každý pěstitel orchidejí se rád kochá jejich oslňujícími květy. Pokud je ale tyto vcelku náročné rostliny nemají, někde děláte chybu. Vadí jim třeba i blízkost ovoce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je jen málo květin, které dokáží vaší domácnosti dodat nádech luxusu a elegance. Jednou z nich je bezesporu orchidej. Kráska, která hýří barvami, má neuvěřitelně krásné a bohaté květy. Existují stovky druhů této oblíbené květiny, jež se může dožít i stovky let. Důležité při pěstování orchidejí jsou podmínky. Pokud chcete, aby kvetla, musíte jí je dopřát.

Jak na kvetení orchidejí

Vzhledem ke své kráse si mohou orchideje dovolit být tak trochu rozmarné. Nemají rády ani moc, ani málo světla nebo vláhy. Jakmile o ně nepečujete s dostatečným respektem a úsilím, nepokvetou. A zřejmě nikdo nechce doma koukat na květináč se stonky, listy a bohatými kořeny. Vždyť orchideje pěstujete právě kvůli úžasným květům.

Mnoho orchidejí kvete jednou za rok, některé i vícekrát. Pokud ta vaše nekvete v tom správném období, je to zřejmě způsobené tím, že byla vypěstována mimo cyklus v umělém prostředí. Květy vydrží u některých druhů týdny, ale také měsíce. Je klíčové vědět, jakou péči potřebuje právě ta vaše, abyste se kvetení dočkali.

Zajistěte jim světlo i rozumnou závlahu

Klíčové při pěstování orchidejí je světlo. Jeho nedostatek je nejčastější příčinou toho, proč nekvetou. Přímou palbu slunečních paprsků ale nezvládnou. Pěstujte je na světlém místě, ale před silným sluncem je ochraňte nějakým stínidlem. Takto zabezpečené je klidně můžete během teplých měsíců přemístit i na terasu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelný režim, při kterém jednou za dva týdny oběhnete domácnost s konvičkou a zalijete všechny květiny, na orchideje nebude fungovat. Samy si řeknou, kdy vodu potřebují. Nejlepší doba na jejich zalití nastává tehdy, je-li substrát v květináči téměř suchý. Obvykle to bývá jednou, maximálně dvakrát za týden.

Nechtějí teplo, průvan ani ovoce

Vlhkost půdy v květináči poznáte podle barvy nadzemních kořenů. Dokud jsou zelené, rostlina vodu nepotřebuje, ale když začnou být světle stříbřitě šedé, rostlina chce zalít. Orchideje se prodávají většinou v průhledných plastových květináčích, což je důležité pro zdraví jejich kořenů. Barevné květníky sice mohou ladit s vaší domácností, ale orchideje v nich dlouhodobě strádají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je jedno, zda vyberete plastový, keramický nebo jiný květináč. Důležité však je, aby měl alespoň jeden centimetr vysoké nožičky. Vzduchová mezera zabrání tomu, aby kořeny orchideje zahnívaly. V neposlední řadě také dbejte na to, co se nachází poblíž květiny. Neměla by být ve stínu, průvanu nebo poblíž zdrojů tepla. A také blízko mísy s ovocem, které při dozrávání může vylučovat plyn ethylen. Ten způsobuje odumírání květů.

Jaké osvědčené tipy máte pro podporu kvetení orchidejí?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články