Kuny se vašemu domu a autu vyhnou obloukem. S jejich odehnáním pomůže osvědčený naftalín

Pokud máte doma kuny, nemusíte volat specialistu, abyste se jich zbavili. Vsaďte na jejich citlivý čich a odežeňte je všechny pryč snadnou metodou.

Kuna vykukující mezi deskami i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoha lidem se během zimy stěhují do domácnosti kuny, které většinou přebývají na půdách či v garážích. Jak ovšem pravděpodobně sami víte, tato divoká zvířata dokáží napáchat velkou neplechu, a to zejména pokud se dostanou pod kapotu auta, kde mohou překousat důležité kabely. Pokud jste si tedy všimli jejich přítomnosti nebo se v okolí vašeho domova neustále nachází kuní výkaly, můžete vyzkoušet užitečnou metodu pro jejich vyhnání. Skvěle vám dokáže pomoci především naftalín. 

Pozor na malé otvory 

Kuny hledají před zimou bezpečné zázemí, kde jim bude teplo. Do vašich domovů se přitom podle webu Zurich dostanou velmi snadno, často aniž byste to zaznamenali. Pokud se chcete jejich přítomnosti vyvarovat, ujistěte se, že nenecháváte otevřené žádné otvory – to platí i pro ty nejmenší škvíry ve dveřích nebo otevřená okna na ventilaci. Tato zvířata jimi dokáží velmi snadno a bez povšimnutí prolézt. O jejich přítomnosti v domácnosti vás poté informují až výkaly v okolí vašeho domova nebo v některých místnostech, případně hluk. 

Potkan mezi trávou

Invaze potkanů se dá ukončit ještě dřív, než začne. Hlodavce odpudí česnek, citron i pepř

Pokud se kuny do vašeho domova již dostaly, nemusíte volat odborníka, aby vám je pomohl dostat ven. Situaci dokážete zvládnout snadno i vy sami, a to použitím jediného prostředku, kterým je naftalín. Stačí si tento účinný prostředek zakoupit v obchodě a poté jej rozmístit po své garáži a podkroví (nebo jednoduše tam, kde si myslíte, že se kuny pohybují). Nemusíte jej přitom ani otevírat, postačí, když do balení uděláte několik malých dírek.

Díky naftalínu vyženete všechny kuny 

Tato divoká zvířata jsou velmi citlivá na dráždivé aroma, díky čemuž je naftalín pro jejich odehnání jako dělaný. Avšak pozor, jedná se o velmi silný prostředek plný nebezpečných látek. Je proto nezbytné zacházet s ním opatrně. Jakmile jej budete přidávat do své domácnosti, raději použijte rukavice a nechte ho v igelitovém sáčku. Stejně tak dbejte na to, aby do styku s naftalínem nikdy nepřišly děti, u nichž by mohl mít řadu vážných zdravotních dopadů. Na webu adbz jsme také psali o tom, jak z domu odehnat všechny pavouky

Kuna sedí na okenním parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos
Před začátkem zimy se do domácností začínají stěhovat kuny

Server DarcyMagazine zmiňuje, že s odehnáním kun vám dokáží pomoci i další silné vůně. Zkuste využít například kolínskou, silné voňavky nebo esenciální oleje. Tyto prostředky stačí taktéž nastříkat po místech, kde se tato divoká zvířata často nachází, a jakmile je ucítí, raději se vydají hledat jiné zázemí – v případě esenciálních olejů prostředek nakapejte do hrnku nebo misky s vodou. I v tomto případě si však dejte pozor, aby s tekutinou nepřišly do styku děti. 

Jak proti kunám v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články