Rozmnožení orchidejí za pouhých 6 dní. Parapet se promění v botanickou zahradu s primitivním květinářským trikem
Orchideje jsou překrásné, čistí vzduch v interiéru, ale jejich pořizovací cena je poměrně vysoká. Neplaťte za ně, zkuste ty stávající namnožit.
Obsah
V poslední době si orchideje získaly velkou popularitu. Zdobí nejeden parapet, což jistě není divu. Jejich půvab dokáže okouzlit většinu milovníků květin. Existuje velké množství druhů a barev, které jsou na péči různě náročné. Jedno zůstává ale společné, a to je jejich elegance. Vyzkoušejte své orchideje namnožit, abyste za ně nemuseli utrácet. Způsob je jednoduchý, vyzkoušejte ho a radujte se z rozrůstající se sbírky květin.
Generativní množení chce svůj čas
Jedná se o způsob, který je levný, ale dlouho trvá. Množení orchidejí ze semen potřebuje svůj čas a někdy se stane, že se postup nevydaří. Ze všeho nejdříve si musíte pořídit ten nejjemnější štěteček a rostlinu opylit. Nasbíraný pyl přeneste na bliznu, tedy část pestíku, dávejte si pozor, abyste samičí pohlavní ústrojí nepoškodili. Následně už zbývá pouze čekat, až se na květu vytvoří plod, neboli tobolka. Následná semínka jsou velmi drobná, proto bude důležité s nimi zacházet nejen opatrně, ale i s péčí, špatně totiž klíčí.
Pomocí vegetativního množení ušetříte čas i nervy
Tento způsob je jednodušší, navíc i rychlejší a jeho úspěšnost je velmi vysoká. Doporučujeme, abyste k řízkování vybrali rostlinu, která je stará alespoň dva roky a má alespoň tři krásné, nesuché stonky. Nejlépe takové, na kterých se objevují malé připomínající rostlinky orchideje. Jestliže je na květině máte a mají alespoň čtyři centimetry, můžete začít s rozmnožováním. Rostlinu opatrně odlomte rukou, jde to velmi jednoduše.
Další možností je dělení trsu. Jestliže máte orchidej rozrostlou, pak je možné ji namnožit dělením od sebe. Nejdříve květinu vytáhněte z květináče a opláchněte kořeny. Nepoužívejte silný proud, ani ledovou vodu. Nejlepší tedy bude vlažná voda. Nyní se vám naskytne pohled na krásný kořenový systém, který od sebe opatrně oddělíte. Můžete použít i nůž, který by měl ale být vydezinfikován. Nyní oddělenou rostlinu zasaďte do nového květináče.
Péče o nové rostlinky
Pro nové rostlinky či oddělenou část si připravte nejlépe průhledný květináč a rašelinu. Vhodné také bude, pokud do rašeliny přimícháte vermikulit, ale ne mnoho. Dokáže totiž zadržet vlhkost, což se u těchto malých rostlinek vyplatí. Nezapomínejte, že kořeny orchideje musí mít vzduch a prostor. Z horní části by měly být kořeny odkryté. To je velmi důležité pro její přežití. Dopřejte jim také vlhkost, buď pomocí rozprašovače nebo misek s vodou umístěných vedle rostlin.
Který typ zvolíte vy? První, druhý, nebo třetí?