Jedlá soda je absolutní likvidátor červů, housenek, mravenců a dalších zahradních škůdců. Stačí správně použít namíchaný roztok

Pokud vaše rostliny a zeleninu trápí škůdci nebo nemoci, lze se s nimi lehce vypořádat. Použijte na to jedlou sodu, kterou máte doma ve spíži.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda je využívaná v kuchyni na pečení, v koupelně na čištění kachliček a spár, v domácnosti na odstraňování skvrn a zápachu. Dalším místem, kde najde své uplatnění je zahrada. Přinášíme hned 11 škůdců, se kterými si poradí. 

Namíchejte si roztok si na plísně 

 1. Znáte plísňové onemocnění padlí? Způsobují je houby, které se velmi dobře šíří okolím. Na listech jsou pak bílé skvrny. Pokud si naředíte roztok skládající se z 10 l vody a 4 lžic sody, máte skvělý přírodní koncentrát, kterým potírejte rostliny. Provádějte vždy večer v týdenních intervalech. Do doby, než vše zmizí. 
 1. Ten samý roztok můžete použít i na šedou hnilobu. Rostliny se ošetřují v delším časovém horizontu. Zde je to co 14 dnů. 
 1. Pěstujete rajčata, ale vždy vám chytli plíseň a úroda byla poloviční než obvykle? Tady je na řadě prevence. Roztok 10 l vody a 3 lžic sody používejte již od sazenic. Interval je 10 dnů. Vedlejším bonusem je větší podíl cukrů v plodu.  
 1. Okurky nebudou tolik žloutnout, pokud je budete polévat konví, ve které je rozpuštěná lžíce sody. Začíná se při prvních plodech obden.  
iZdroj fotografie: Pixabay

Roztok funguje i na škůdce 

 1. Už jste bojovali s housenkami? Pak víte, že to je jako boj s větrnými mlýny. Zřeďte 10 l vody a 5 lžic sody a housenku tím postříkejte. Pro jistotu za 3 dny zopakujte postřik na celou rostlinu. Zničíte tak i další, které nebyly vidět. 
 1. Zelí ochráníte, pokud jej budete pravidelně poprašovat sodou. Housenky ji nesnáší a rychle ze záhonu utečou. 
 1. Máte na zahradě příliš mnoho šneků a nebaví vás je neustále sbírat? Posypte je sodou a nemají šanci. 
 1. Při výsadbě brambor vložte do díry spolu s bramborou i ½ lžičky soli a drátovci vás letos nenavštíví.
 1. Na záhonu nebo i v trávě se objevují mravenci. Pokud jich je běžné množství, nechte je. Ale jestliže u vás lezou v hejnech, nasypte jim do domečku sodu. Můžete je i vyplatit solným roztokem vody a sody. Hned se budou stěhovat o zahradu vedle. 
 1. Trápí vaše růže mšice? Postříkejte je roztokem 10:4 vody a sody co 3 dny. Postačí 3 opakování a bude po problému. 
 1. Jahody a maliny budou krásně plodit, pokud je budete polévat konvi s dvěma lžicemi sody. Opakujte co 5 dnů. 
iZdroj fotografie: Pixabay

Rady na závěr: Jak zacházet se sodou a vodou 

Pokud chcete, aby se to povedlo pak sodu nabírejte plastovou lžičkou a ne kovovou. Používejte čistou vodu bez hnojiv a znečištění o teplotě okolo 50 °C. Namíchaný roztok použijte hned po naředění. Do vody můžete přidat i několik kapek mýdla, díky tomu roztok hned tak z listů nesteče. 

Zdroj: Gardering House

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články