Je lepší prací prášek, gel, nebo kapsle? První možnost zlikviduje bakterie, s druhou nehrozí poškození
Výběr správného pracího prostředku vám může pomoci lépe pečovat o vaše prádlo a přitom ještě šikovně ušetříte.
Výběr správného pracího prostředku závisí do značné míry na vašich osobních potřebách, rozpočtu a pracích návycích, jak píše web HowStuffWorks. Pokud si však chcete jednotlivé možnosti porovnat a zjistit jejich výhody a nevýhody, pomůžeme vám.
Prací prášek jako základ
Práškový prací prostředek je důvěryhodným řešením pro praní prádla již od svého vynálezu v roce 1905. Je známý svou cenovou výhodností, snadno se dávkuje a dobře pracuje i při vysokých teplotách, takže si skvěle poradí s bakteriemi. Může ovšem zanechávat částice na oblečení a usazovat se i uvnitř pračky, pokud prádlo v závěru cyklu pořádně nevymácháte.
Výhody tekutých pracích prostředků
Tekuté prací prostředky jsou vyvinuty tak, aby se rychle rozpouštěly i ve studené vodě, což je činí vhodnými pro jemné tkaniny a krátké prací cykly. Můžete tak s jejich pomocí prát i velmi jemné oblečení, aniž by se poškodilo. Protože se rozpouštějí úplně, zanechávají na oblečení jen minimální zbytky. Snadno se také odměřují a většina lahví je vybavena vestavěnými uzávěry pro přesné nalévání. Jejich cena je však samozřejmě vyšší.
Pohodlí pracích kapslí
Prací kapsle jsou podle webu GoodHousekeeping nejnovějším vývojem technologie pracích prostředků, která kombinuje výhody práškových i tekutých roztoků. Tyto předem odměřené kapsle se zcela rozpouštějí, čímž zabraňují problémům se zbytky, které se vyskytují u prášků, a jsou navrženy tak, aby dobře fungovaly při vysokých i nízkých teplotách. Bohužel je nelze přesně dávkovat a při přepočtu na prací dávku jsou suverénně nejdražší. Mnohým lidem to však za to pohodlí stojí.
„Já mám doma všechno. Prášek používám třeba na utěrky, kde nějaké ty zbytky nevadí. Gely si nechávám na ostatní praní a kapsle jsou doma kvůli mým puberťákům. Prostě jen hodí jednu do bubnu a můžou prát a já pak nemusím řešit, že něco špatně odměřili nebo rozlili,“ píše paní Hana K. z Pardubic.