Zkušené hospodyňky dávají kuličku alobalu do sáčku s moukou
adbz.cz » Hobby » Alobal do sáčku s moukou, na pánev i ke kytkám. Obyčejná hliníková fólie se dá použít na 100 způsobů

Alobal do sáčku s moukou, na pánev i ke kytkám. Obyčejná hliníková fólie se dá použít na 100 způsobů

Po alobalu většinou saháme tehdy, když potřebujeme do něčeho zabalit potraviny či vlastní svačinu. V kuchyni se bez něho tedy prakticky neobejdeme.

kulicka alobalu mouka
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Kromě tohoto využití je však tenoučká fólie užitečná i v mnoha dalších ohledech. V mase zůstává při ochraně alobalem spousta šťávy, navíc je velmi dobře tepelně vodivý. Pokud chcete udržet pokrmy v teple, měla by lesklá strana mířit ven. Při rychlém vaření naopak musí směřovat ven matná. Lesklá teplo odráží, matná ho zase propouští dovnitř. Existují i silnější verze, kde jsou lesklé obě strany. Co dalšího s ním můžete provést?

Broušení veškerých čepelí

Nože i nůžky byste samozřejmě správně měli ostřit brouskem a udržovat ocílkou. Když ovšem není po ruce ani jedno z toho, odvede alobal stejnou práci. Stačí ho zmuchlat do malé kuličky, o kterou nože krásně nabrousíte. Pro nůžky je lepší, když alobal několikrát přeložíte, a pak do něho normálně začnete stříhat.

Nouzový trychtýř a ochrana koláčů

Potřebujete něco někam přelít a nemáte po ruce žádný trychtýř? Z více vrstev alobalu lze vyrobit poměrně snadno. Přelití medu nebo čehokoli dalšího tekutého pak již není problém. Pečete koláče, střed je syrový, ale okraje by se mohly spálit? Zakryjte je kousky alobalu a předejdete tomu. Poté si můžete užít skvělý moučník.

zeleninove placky obal
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nouzová a účinná drátěnka

Jak je vidět, alobal vás může provést více fázemi pečení i vaření. Jakmile máte vše hotovo, můžete ho zmuchlat a použít jako drátěnku. Snadno s ním totiž odstraníte i připečené zbytky jídla z roštu nebo pekáče.

Prodlužte životnost banánů

Krásné žluté banány v létě moc dlouho nevydrží. Obzvláště, pokud jsou trochu naťuklé, tak na sebe hnědé skvrny nenechají dlouho čekat. Právě v tomto případě se hodí babský trik, tedy zabalit do alobalu stopku, kde došlo k odtržení. Takto ošetřené ovoce vám vydrží v dobré kondici mnohem déle.

Upevnění neposedných baterií

Drobná zařízení na baterie jsou v každé domácnosti – od budíků po dálkové ovladače. Nicméně samotné baterky občas nedrží na svém místě a pořád se nějak viklají. Signál pak vypadává, nebo si strojek zkrátka dělá, co chce. Aby vše fungovalo pořádně, pomozte pružinkám uvnitř právě alobalem. Dostatečně silná vrstva udrží baterie na místě a v dostatečném kontaktu.

baleni sendvice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obrana proti hmyzu, mouchám i vosám

Na rostliny všeho druhu lezou škůdci, kteří likvidují vaše drahocenné kousky. Dejte kolem nich do zeminy nastříhané proužky alobalu. Kromě odrazení vetřelců to k rostlinám přivede navíc světlo a teplo. Podobně si můžete v létě krýt venku nápoje. Sklenku zakryjte alobalem a propíchněte ho brčkem. Do nápoje vám nic nespadne a brčko bude krásně upevněné.

Ochrana mouky nebo cereálií

Když dlouho nepotřebujete ovesné vločky nebo luštěniny, mohou se do nich pustit moli, červíci a další havěť. Ačkoli to může znít podivně, stačí do nádoby či sáčku přidat několik kuliček alobalu. Případně jednu větší, výsledek bude stejný.

Neklíčí vám rostliny?

O účinnosti alobalu proti hmyzu už jsme se zmínili. Můžete ho však také použít jako urychlovač pro samotné klíčení. Semínka díky němu mají více tepla a obecně lepší podmínky pro růst. Zformujte ho do mističky a na několika místech propíchněte – nechcete z něho bazének s vodou. Dovnitř nasypte trochu hlíny a přidejte semínka.