Aby vám mrazák i lednička správně a dlouho fungovaly, a navíc nedocházelo ke zvyšování jejich spotřeby, neměli byste podceňovat jejich pravidelné čištění a odmrazování. Naštěstí lze celý proces urychlit správným načasováním i pomůckami, které jsou běžně dostupné v každé domácnosti. Z vlastní zkušenosti nedoporučujeme příliš spoléhat na samoodmrazovací funkci a raději mrazák sem tam ručně odmrazit.
Nebezpečí námrazy
Po nějaké době téměř v každém mrazáku dochází ke vzniku námrazy, kterou je potřeba důkladně odstranit. Pokud to neuděláte, riskujete snížení efektivity zařízení, ale také navýšení spotřeby elektrické energie, a dokonce nevratné poškození spotřebiče. Při odmrazování vždy vypojte spotřebič ze sítě a zjistěte v návodu, zda můžete rozmrazení urychlit třeba pomocí fénu nebo hrnce s horkou vodou. Na pomoc si můžete vzít i sůl, již doporučuje internetový portál Kupi. Nikdy nepoužívejte na odstranění ledu nůž, vhodná je plastová škrabka.
Jak předejít vzniku námrazy
Ideální je však vzniku námrazy co nejvíce předcházet tím, že budete při používání mrazáku dodržovat určitá pravidla, jak zmiňuje i web ProŽeny. Ta spočívají především v ukládání pouze suchých potravin. V opačném případě se vlhkost z jídel uvolňuje a usazuje na stěnách a policích. Z toho důvodu byste měli veškeré potraviny skladovat v uzavíratelných nádobách. Snažte se také zkrátit na minimum dobu, po kterou jsou dvířka do mrazáku otevřena. Předejdete tím změně teploty a případné kondenzaci odpařované vody.
Snižte množství námrazy
Jakmile jednou mrazák důkladně očistíte a odmrazíte, ošetřete jej jednou z těchto surovin z vaší kuchyně, abyste do budoucna předešli hromadění vrstvy ledu. Skvěle vám k tomuto účelu poslouží rostlinný olej, který stačí natřít na boční stěny i dvířka zařízení. Na jeho vrstvě se led neudrží nebo jen ve velmi malém množství, čištění tak budete mít hned hotové.
Krize na trhu cen energií zdaleka není zažehnaná. Vlna zdražování má zásadní vliv na rodinné rozpočty a většina českých domácností řeší, jak…
více
Dalším užitečným pomocníkem je také jedla soda nebo alobal, kterým obložíte stěny mrazáku, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. V případě jedlé sody stačí pokrýt vlhký hadřík tímto bílým práškem a stěny jednoduše otřít. Využít lze také roztok z vody a jedlé sody, jehož použití si chválí i naše čtenářka Karolína P. z Litoměřic: „Jedlou sodu rozpustím ve vodě a rozprašovačem nastříkám na všechny části mrazáku a nechám uschnout. Jako bonus se zbavím i případného nepříjemného zápachu.“