Stát rozdává majitelům domů až 1 000 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?
adbz.cz » Hobby » Stát rozdává majitelům domů až 1 000 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy? Honem si to ověřte, než bude pozdě

Stát rozdává majitelům domů až 1 000 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy? Honem si to ověřte, než bude pozdě

Program Nová zelená úsporám začíná nabízet novou dotaci „Oprav dům po babičce“, která umožňuje majitelům rodinných domů získat finanční příspěvek pro renovaci a zateplení.

dum

Se změnou ročního období se vrací i dotační program Nová zelená úsporám, přinášející s sebou zbrusu novou dotaci nazvanou Oprav dům po babičce, o kterou mohou majitelé rodinných domů začít žádat. Podrobnosti ohledně této dotace a potřebné opatrnosti vysvětlil v pořadu Byznys kafe Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Nové dotace pro majitele domu

Nedávno byl spuštěn příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám pro majitele bytových domů. Nyní mohou i majitelé rodinných domů začít podávat žádosti o dotaci z nového podprogramu Oprav dům po babičce. Jaký je účel této dotace?

Oprav dům po babičce je nový podprogram v rámci Nové zelené úsporám zaměřený na renovaci a zateplení rodinných domů. Tento program umožňuje lidem získat finanční příspěvek až do výše jednoho milionu korun, a to vždy do 50 % celkových nákladů. Jedním z výhodných prvků tohoto programu je možnost získat rodinný bonus za každé nezaopatřené dítě. Valdman zdůraznil, že tato dotace umožňuje zálohové financování plánovaných opatření, což bylo předtím překážkou pro některé rodiny. Základní podmínkou pro tuto dotaci je provedení komplexní renovace a zateplení domu a je zaměřena především na mladé rodiny s cílem zlepšit bydlení a dosáhnout energetických úspor.

Výměna starého za nové

Nedávno spuštěným dotačním programem jsou také kotlíkové dotace, které mají za cíl podpořit výměnu starých neekologických kotlů za kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. Dotace mohou dosahovat výše až 140 tisíc korun a žádosti o ně vyřizují krajské úřady.

Starý dům
Zdroj fotografie: Depositephotos

Valdman dále upozornil na program Nová zelená úsporám light, který je určen nízkopříjmovým domácnostem a seniorům. Tento program zahrnuje nejen zateplení a výměnu oken, ale umožňuje i žádost o příspěvek na fotovoltaiku na ohřev vody. V této oblasti jsou plánovány další novinky.

Pozor na poradce

Petr Valdman rovněž varoval před neseriózními poradci, kteří oslovují zejména seniory a chtějí za své služby účtovat poplatky. Skuteční poradci jsou certifikovaní a poskytují své služby zdarma. Jejich seznam je dostupný na webu Novazelenausporam.cz a ti, kteří nemají přístup k internetu, mohou získat informace od svých starostů. Valdman varoval před firmami, které mohou být nečestné, a vyzval lidi, kteří investují do energetických úspor, aby si důkladně prostudovali recenze a zkušenosti s danými firmami před tím, než se rozhodnou.