Smaltované nádobí jde vyčistit solí i coca-colou. Nejsilnější je ale chlór
adbz.cz » Hobby » Smaltované nádobí jde vyčistit solí i coca-colou. Nejsilnější pomocník je ale chlór

Smaltované nádobí jde vyčistit solí i coca-colou. Nejsilnější pomocník je ale chlór

Bělení smaltovaného nádobí může být často velmi náročný úkol, se kterým si neporadí ani zkušená hospodyňka. Zde najdete několik snadných triků, jak na to.

myt nadobi dva drezy
Zdroj fotografie: Quadell / Creative Commons / CC BY-SA

Smaltované hrnce, pánve a další kousky nádobí mohou získat zpět svou bělavou barvu nejen pomocí speciálních čisticích prostředků, ale také osvědčených lidových metod. Ty se totiž dokáží zbavit i té nejzatuchlejší špíny, a to nejen snadno, ale také velmi rychle poměrně levně. Níže jsme proto pro vás sepsali 5 nejzajímavějších z nich. Vyzkoušejte jednu z nich a uvidíte, jak bude vaše nádobí vypadat opět jako nové a nebude na něm naprosto žádná mastnota. 

1) Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedlá soda patří mezi nejužitečnější pomocníky v domácnosti, kteří si snadno poradí s mnoha skvrnami. Důležité však je, abyste ji používali velmi opatrně – pokud se například poškrábete a do zasaženého místa se vám dostane prášek, může to opravdu hodně bolet. Její použití je však velmi jednoduché, tudíž by to měl zvládnout naprosto každý. Stačí ji smíchat s trochou vody tak, aby vám vznikla tužší pasta. Vniklou směs pak naneste na znečištěné místo na smaltovaném nádobí a poté ji bez přílišného tlaku setřete měkkým hadříkem nebo látkou. Nakonec nádobu opláchněte.

2) Použití peroxidu vodíku

Tato metoda je ideální pro hrnce a jiné hluboké nádoby se smaltovaným povrchem. Stačí si vzít zašpiněné nádobí a poté do nich vlít 100 mililitrů peroxidu. Tekutinu následně přiveďte k varu, snižte teplotu na minimum a nechte hrnec stát na sporáku alespoň 20 minut. Poté vypněte ohřev, počkejte až roztok mírně vychladne a nakonec pánev umyjte měkkým flanelovým hadříkem. Abyste předešli potenciálním problémům, raději tento postup provádějte v gumových rukavicích. 

3) Vyzkoušejte kuchyňskou sůl

Kuchyňská sůl patří mezi nejosvědčenější prostředky, které vám pomohou vyčistit jakýkoliv povrch na hrncích a jiném nádobí. Stačí si připravit speciální roztok z 12 polévkových lžic chloridu sodného a 1 litru obyčejné vody, ten nalít do hrnce nebo pánve a směs vařit alespoň půl hodiny. Poté ji dobře opláchněte a otřete do sucha, abyste se zbavili veškerých nečistot na povrchu. 

solnicka vysypana sul
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Sladká Coca-Cola

Coca-Cola je velmi oblíbený nápoj, který se v poslední době často osvědčuje při mnoha domácích problémech. Není proto žádným překvapením, že si dokáže také snadno poradit s odstraněním zažloutnutí na bílém smaltovaném nádobí. Stačí tekutinou naplnit celý hrnec nebo pánev, přivést ji k varu a poté nechat alespoň 20 minut na mírném ohni – to je dostatečně dlouhá doba na to, aby veškeré nečistoty změkly a rozpustily se. Nakonec si proto vezměte vlhký hadřík, všechnu špínu seškrábněte a nádobí nakonec důkladně opláchněte. 

5) Roztok z chlóru 

Tato metoda je vhodná zejména pro velmi staré a silné nečistoty. Připravte si špinavou pánev nebo hrnce, naplňte jej vodou a poté do něj přidejte malé množství čistého chlóru. Roztok nechte působit alespoň 3 hodiny, a to aniž byste jej jakkoliv zahřívali. Nakonec pánev opláchněte pod tekoucí vodou v rukavicích a pokud chcete, ještě ji umyjte pomocí běžného mycího prostředku. Nádobí bude ve výsledku krásně čisté a lesklé, tudíž jej budete moci používat s úsměvem i nadále.