Smaltované nádobí jde vyčistit solí i coca-colou. Nejsilnější pomocník je ale chlór

Bělení smaltovaného nádobí může být často velmi náročný úkol, se kterým si neporadí ani zkušená hospodyňka. Zde najdete několik snadných triků, jak na to.

i Zdroj fotografie: Quadell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Smaltované hrnce, pánve a další kousky nádobí mohou získat zpět svou bělavou barvu nejen pomocí speciálních čisticích prostředků, ale také osvědčených lidových metod. Ty se totiž dokáží zbavit i té nejzatuchlejší špíny, a to nejen snadno, ale také velmi rychle poměrně levně. Níže jsme proto pro vás sepsali 5 nejzajímavějších z nich. Vyzkoušejte jednu z nich a uvidíte, jak bude vaše nádobí vypadat opět jako nové a nebude na něm naprosto žádná mastnota. 

1) Vyzkoušejte jedlou sodu

Jedlá soda patří mezi nejužitečnější pomocníky v domácnosti, kteří si snadno poradí s mnoha skvrnami. Důležité však je, abyste ji používali velmi opatrně – pokud se například poškrábete a do zasaženého místa se vám dostane prášek, může to opravdu hodně bolet. Její použití je však velmi jednoduché, tudíž by to měl zvládnout naprosto každý. Stačí ji smíchat s trochou vody tak, aby vám vznikla tužší pasta. Vniklou směs pak naneste na znečištěné místo na smaltovaném nádobí a poté ji bez přílišného tlaku setřete měkkým hadříkem nebo látkou. Nakonec nádobu opláchněte.

2) Použití peroxidu vodíku

Tato metoda je ideální pro hrnce a jiné hluboké nádoby se smaltovaným povrchem. Stačí si vzít zašpiněné nádobí a poté do nich vlít 100 mililitrů peroxidu. Tekutinu následně přiveďte k varu, snižte teplotu na minimum a nechte hrnec stát na sporáku alespoň 20 minut. Poté vypněte ohřev, počkejte až roztok mírně vychladne a nakonec pánev umyjte měkkým flanelovým hadříkem. Abyste předešli potenciálním problémům, raději tento postup provádějte v gumových rukavicích. 

3) Vyzkoušejte kuchyňskou sůl

Kuchyňská sůl patří mezi nejosvědčenější prostředky, které vám pomohou vyčistit jakýkoliv povrch na hrncích a jiném nádobí. Stačí si připravit speciální roztok z 12 polévkových lžic chloridu sodného a 1 litru obyčejné vody, ten nalít do hrnce nebo pánve a směs vařit alespoň půl hodiny. Poté ji dobře opláchněte a otřete do sucha, abyste se zbavili veškerých nečistot na povrchu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Sladká Coca-Cola

Coca-Cola je velmi oblíbený nápoj, který se v poslední době často osvědčuje při mnoha domácích problémech. Není proto žádným překvapením, že si dokáže také snadno poradit s odstraněním zažloutnutí na bílém smaltovaném nádobí. Stačí tekutinou naplnit celý hrnec nebo pánev, přivést ji k varu a poté nechat alespoň 20 minut na mírném ohni – to je dostatečně dlouhá doba na to, aby veškeré nečistoty změkly a rozpustily se. Nakonec si proto vezměte vlhký hadřík, všechnu špínu seškrábněte a nádobí nakonec důkladně opláchněte. 

5) Roztok z chlóru 

Tato metoda je vhodná zejména pro velmi staré a silné nečistoty. Připravte si špinavou pánev nebo hrnce, naplňte jej vodou a poté do něj přidejte malé množství čistého chlóru. Roztok nechte působit alespoň 3 hodiny, a to aniž byste jej jakkoliv zahřívali. Nakonec pánev opláchněte pod tekoucí vodou v rukavicích a pokud chcete, ještě ji umyjte pomocí běžného mycího prostředku. Nádobí bude ve výsledku krásně čisté a lesklé, tudíž jej budete moci používat s úsměvem i nadále. 

Jak se tyto užitečné způsoby osvědčily vám?

Zdroj: Sovkusom
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články