Zjistilo se, jak doma jednoduše ušetřit za vodu. Udělejte to také
adbz.cz » Hobby » Zjistilo se, jak doma jednoduše ušetřit za vodu. Tisíce korun ročně máte v kapse během chviličky

Zjistilo se, jak doma jednoduše ušetřit za vodu. Tisíce korun ročně máte v kapse během chviličky

Tyto jednoduché kroky vám pomohou snížit spotřebu vody na minimum. Nemusíte se nutně omezovat, abyste ušetřili. Vyzkoušejte je také.

voda
Zdroj fotografie: Pixabay

Množství spotřebovávané pitné vody by se mělo regulovat nejen kvůli stále rostoucím cenám, ale především kvůli životnímu prostředí. Podle informací na webu Novinky přitom stačí tak málo a během chvilky se vám může v konečném vyúčtování vrátit až několik tisíc korun. Těchto pár vychytávek sníží spotřebu pitné vody ve vaší domácnosti, a přitom to skoro ani nepoznáte. Kromě přeplatku, který vám těmito kroky může vzniknout ze zaplacených záloh.

Využívejte duální splachování

Při splachování protéká záchodem často zbytečně velké množství pitné vody. Tomu lze předejít tím, že budete používat obě tlačítka duálního splachování. To menší zajistí, že ke spláchnutí budou použity přibližně 3 litry, zatímco větším uvolníte z nádržky okolo 6 litrů, což je dvojnásobek. Abyste tak předešli tomuto plýtvání, dávejte přednost nižšímu objemu. Naše čtenářka Marie P. z Neratovic se s námi podělila o svou zkušenost: „Nejhorší bylo naučit využívat obě tlačítka naše děti. Ale na celkové spotřebě se časté splachování opravdu promítne. Jenom díky takové drobnosti dokážeme výrazně ušetřit.“

Vodovodní baterie a perlátor

Při výběru nové vodovodní baterie byste se měli zaměřit na typ s nízkým průtokem vody. Ideální volbou je taková baterie, která má naistalovaný perlátor, i když ten si můžete pořídit a domontovat na téměř každou baterii sami. Díky němu je proud vody roztříštěn na menší kapky, takže tolik nestříká, a mytí nádobí i rukou je ještě efektivnější než se silným proudem. Zároveň však spotřebu pitné vody dokáže snížit až o 95 %.

mytí nádobí
Zdroj fotografie: Pixabay
Snižte svou spotřebu vody a ušetřete své peníze – pomáhá vodovodní baterie, duální splachování i myčka na nádobí

Úsporná sprchová hlavice

Pokud dáte přednost úspornému typu sprchové hlavice, můžete snížit spotřebu vody během sprchování až o ⅔. Běžné hlavice propouští během jediné minuty zhruba 15–20 litrů pitné vody. Úsporné hlavice jen 9 litrů za minutu, což se jasně promítne na ročním vyúčtování. Snížíte tím také spotřebu teplé vody z bojleru a ušetříte i za její přípravu. Jak bojler co nejefektivněji používat si můžete přečíst v dřívějším příspěvku na adbz.

Myčka na nádobí a pračka

Tyto dva spotřebiče patří v dnešní době mezi základní výbavu téměř každé domácnosti, které vám nejen usnadní práci, ale podle webu PrimaNápady také pomohou ušetřit za vodu. V případě myčky je spotřeba vody oproti běžnému ručnímu mytí až desetkrát nižší. Nižší nároky na odběr vody mají také moderní pračky, které spotřebují téměř o polovinu méně vody než starší modely a vystačí si i s nižší spotřebou elektřiny. Investice do takových zařízení se pak rozhodně vyplatí a s častým používáním i rychle vrátí, o čemž jsme se sami přesvědčili, když se naše rodina rozrostla.