Jak vyčistit rozprašovač éterického oleje

Éterické oleje nás provází životem už odnepaměti. Hlavně národy na středním východě, a v oblasti Středomoří je často používali. Pro jejich výrobu měli dost druhů rostlin a stromů, z kterých se nechali vyrábět.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Často je míchali s vodou, zapalovali v kahanech, nebo je jen tak nechali, aby se odpařovali a vnesli do domu svoji vůni.

Moderní elektrické přístroje

Dnes doba pokročila, a tak místo volného odpařování používáme rozprašovače, které jsou elektrické. V nich si nastavíte intenzitu, časovou prodlevu mezi dávkami, dobu, po kterou bude přístroj pracovat, a další parametry používání. Protože náplň obsahuje téměř vždy olej, je třeba ho také udržovat. To by se nám mohlo stát, když podceníme údržbu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Éterické oleje provoní domácnost

Jak často rozprašovač čistit.

Pokud máme na mysli běžné čistění, stačí každý vzít papírovou utěrku, a otřít povrch, protože na něm ulpívají zbytku oleje, a společně s prachem vytváří nepříjemný nános. Daleko důležitější je čistit i vnitřek rozprašovače. Každý přístroj má vlastní návod na použití a jeho součástí je způsob čištění. Určitě je dobré kontrolovat vodní náplň. Když totiž nějakou dobu rozprašovač nepoužíváte, může se ve vodě rozmnožit plíseň. Poslední co chcete je, mít v místnosti spory plísně. Dále je dobré čistit zásobník na olej, a to obzvlášť ve chvíli, kdy se rozhodnete změnit druh oleje. Není vhodné mísit různé vůně. Může to u vás vyvolat bolest hlavy, ospalost, nebo naopak nespavost. Průměrná doba, kdybyste měli celý rozprašovač vyčistit je asi 14 dní. Kdo by si to ale pamatoval. Máme přeci mobily, počítače, kalendáře, a tak si stačí udělat poznámku, nastavit upomínku a nemusíme nosit v hlavě, co ještě máme udělat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Rozprašovač udržujte v čistotě

Způsoby čištění rozprašovače

Když přístroj odpojíme ze zásuvky, rozebereme ho. Vylijeme vodu ze zásobníku, a když je z něho cítit zatuchlina, důkladně ho umyjeme. Klidně můžeme do lázně přidat trochu saponátu. Pak musíme zásobník důkladně vypláchnout. Do jednoho výplachu přidejte pár kapek bílého octa. Nádobka na olej zasluhuje větší péči. Odstraňte zbytky oleje, a aby byla opravdu čistá, použijte alkohol. Namočte hadřík, či papírovou utěrku do alkoholu, a nejen povrch, ale hlavně vnitřek nádobky důkladně vymyjte. Třeba i několikrát, když se vám bude zdát, že cítíte zbytek oleje. Vymyjte alkohol vodou, to jde snadno, pak nádobku vypláchněte bílým octem a několikrát vodou, až bude bez jakékoliv vůně nebo pachu. Pak už zbyde celý přístroj smontovat, naplnit vodou, novou dávkou oleje, a těšit se z vůně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články