Ucpaný kuchyňský odpad vyřeší jedlá soda a horká voda | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jedlá soda s octem a horkou vodou uvolní i nejvíce zanesený odpad. Funguje lépe než kupovaný Krtek

Jedlá soda s octem a horkou vodou uvolní i nejvíce zanesený odpad. Funguje lépe než kupovaný Krtek

Uspaný odpad je neduhem v každé kuchyni. Za pomocí jedlé sody, horké vody a octa ale můžete odpad jednoduše vyčistit i bez chemikálií.

ucpany odpad
Zdroj fotografie: iStock

Jedlá soda je přísadou, která se jistě nachází v každé kuchyni. Při správném použití dokáže tento nenápadný prášek vyčistit ucpané kuchyňské odpady. Zvláště dobře si dokáže poradit s tuky a oleji, kteří jsou nejčastějšími viníky ucpaných odpadů. Stejně dobře si ale poradí například i s vlasy v koupelnovém odpadu. Než sáhne po chemikáliích, zkuste vyčistit odpad jedlou sodou. S horkou vodou nebo octem dokáže zázraky. 

Čištění odpadů pomocí jedlé sody a octa

Pro čištění odpadu pomocí sody a octa budete potřebovat také horkou vodu a přípravek na mytí nádobí. Tu uvařte ve varné konvici, nalijte do odpadu trochu přípravku na mytí nádobí a zalijte horkou vodou. Tato kombinace dokáže odstranit mastnoty z odpadu. Následně do odpadu nasypejte jedlou sodu a zalijte šálkem octa. Nenechte se překvapit bouřlivou reakcí sody a octa. Šumění, které se ozývá je reakce zásadité sody na kyselinu octovou.

jedla soda
Zdroj fotografie: Pixabay

Po zalití octem vyčkejte alespoň pět minut, dokud nepřestane šumění. Nečistoty v odpadu už by měly být povolené a je čas prolít odpad horkou vodou. Pokud odpad odtéká, pusťte ještě horkou kohoutkovou vodu, aby se odplavily všechny zbylé nečistoty. Pokud odpad stále odtéká špatně, opakujte celý postup ještě jednou. Jestliže ani po druhém pokusu odpad stále neodtéká, můžete vyzkoušet ještě čištění pomocí sody a soli.

Čištění odpadů pomocí jedlé sody a soli

Pokud výše popsaná metoda nedokázala uvolnit váš odpad, můžete vyzkoušet ještě metody sody a soli. Tentokrát nepoužívejte přípravek na mytí nádobí a jedlou sodu nasypte rovnou. Následně do odpadu přidejte ještě sůl a nechejte obě látky v odpadu působit. Nejlepšího výsledku dosáhnete, pokud obě soda i sůl zůstane v odpadu přes noc. Obě látky tak budou mít dostatek času rozložit oleje, tuky a další nečistoty.

olej kuchynsky odpad 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ráno odpad prolejte vroucí vodou a pokud vody odteče, opět pusťte horkou vodu z vodovodu a nechejte vyplavit všechny zbylé nečistoty. Abyste chránili odpad před ucpáním, vždy při umývání nádobí používejte sítko. Nezbavujte se olejů ani tuků tak, že jej vylijete do odpadu a občas do odpadu nalijte trochu prostředku na mytí nádobí a prolejte vroucí vodou. Zbavíte se tak mastnot dříve, než se nahromadí a odpad opět ucpou. 

Jakou vychytávku používáte na ucpaný kuchyňský odpad vy?

Zdroj: TheSpruce