Opomíjený herbicid v zahradnictví nekoupíte. Pro člověka netoxický, pro plevel noční můra. Za den budete mít klid a čisto
Mnoho zahrádkářů každý rok bojuje s otravným plevelem, kterého se jim na jejich zahrádce nedaří zbavit. K úspěchu však postačí obyčejná kuchyňská surovina – ocet.
Ocet bývá mnohdy vyobrazován jako levný a účinný zabiják plevele. Ačkoliv jeho účinek prokázal, že se jedná o širokospektrální herbicidní přípravek na přírodní bázi, bohužel nezabírá na všechny typy těchto nežádoucích rostlin stejně. Záleží totiž na tom, o jaký typ plevele, s nímž chcete bojovat, se jedná a na míře koncentrace kyseliny octové v octě.
Koncentrace octa je rozhodující
Běžný kuchyňský ocet obsahuje 5% roztok kyseliny octové. Silnější koncentrace, jako jsou například 15%, 20% či 30% roztoky této kyseliny jsou rovněž dostupné na trhu, a dokonce účinkují lépe při boji s plevelem. Měly by však být používány obezřetně, jelikož při nesprávné manipulaci mohou spálit rostliny v okolí plevele a poškodit vaši kůži, či dokonce zrak.
Všechny koncentrace octa by měly způsobit zhnědnutí listů plevele nejpozději do 24 hodin od aplikace. Nicméně ne vždy dojde k celkovému zničení jejich kořenů, a tak se daný plevel může po několika týdnech opětovně objevit. Opakovaná aplikace octa, přinejmenším tři postřiky, může tomuto problému efektivně zabránit.
Jak použít ocet při boji s plevelem
Ocet není na trhu označen jako pesticidní přípravek, tudíž jeho použití nemůže být oficiálně doporučeno. Majitelé zahrádek však mohou směle experimentovat. Kuchyňský ocet navíc funguje skvěle na mladé výhony plevele. Pravidla aplikace jsou následující:
- Proveďte postřik přímo na listy a snažte se jej aplikovat tak, aby z nich příliš nestekl.
- Neaplikujte postřik, pokud předpověď počasí hlásí déšť nebo těsně před pravidelnou zálivkou vašich rostlin. Voda totiž kyselinu octovou rozkládá.
- Vyhněte se použití octa během větrných dnů, jelikož by při aplikaci mohl přeletět na vaše zdravé rostliny a následně je poškodit.
Kuchyňský ocet rovněž funguje skvěle na plevely ve spárách na chodníku. Teplo, které z něj vychází, totiž napomáhá urychlení celého procesu. Nicméně neúčinkuje natolik efektivně, pokud jej použijete na vytrvalé plevely, které rostou v záhonech. V takovém případě je potřeba na ně ocet aplikovat přibližně každé dva až tři dny, dokud neuhynou úplně.