Blíží se doba zamrznutých skel aut. Přípravou domácího lihového roztoku se dají ušetřit stovky korun na nákupu odmrazovačů

Romantickou představu o zimě někdy hatí realita, kdy vás ráno zastihne zamrzlé čelní sklo auta. Domácí lihový postřik vše zachrání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní období má mnoho lidí v oblibě. Zasněžené stromy, louky a lesy, sněhobílá pokrývka vytvářející čepičky domům, blížící se Vánoce a pečení cukroví vytváří velmi romantickou náladu. Kdo rád lyžuje, jistě sleduje, kde se která sjezdovka právě otevírá a kolik centimetrů na horách nasněžilo. Se zimou jsou ale spojeny také nepříjemnosti a mezi ty nejotravnější patří zamrzlá skla aut. Na nemrznoucí směsi do ostřikovačů ale můžete ušetřit poměrně hodně peněz, když si ji doma vyrobíte sami. Účinek bude fenomenální.

Mráz je pro řidiče obtížná překážka

Mezi problémy, se kterými se mnoho lidí v zimě potýká, jsou nebezpečné rampouchy, které mohou způsobit zranění, ranní rozcvička s lopatou při odhazování sněhu, a pokud bydlíte na horách jako já, pak jistě znáte situaci, kdy se velmi obáváte, jestli ráno vůbec s autem vyjedete. Zima je náročná i pro baterii auta, u níž nízké teploty zpomalují chemické procesy a může se tak startovat hůř. Pokud parkujete venku a ráno vás zastihne hluboký mráz, nechte auto nastartované alespoň pár minut. Baterka se dobije a námraza sama roztaje.

Na zamrzlé chodníky funguje obyčejná sůl, která ale není pro zeleň příliš vhodná a je tak lepší použít šetrnější varianty, na adbz jsme zmiňovali třeba písek či dřevěný popel. I v případě zamrzlého okna je možné použít alternativu. Jak radí web Today, nachystejte si rozprašovač a naplňte jej z třetiny vodou a zbytek dolijte lihem. Po nastříkání uvidíte, že námraza velmi rychle taje – vy si tak můžete ušetřit spoustu času, ale i vynaloženého úsilí.

Zkuste i suroviny ze spižírny

Stejnou službu ale prokáže také obyčejný ocet. Smíchejte 3 díly octa a 1 díl vody a pomocí rozprašovače aplikujte na čelní sklo auta. Zajímavou alternativou je také prevence vzniku námrazy. Zatímco můžete přední sklo navečer zakrýt látkou, speciálním termálním krytem či například obyčejným kartonem, jde to i mnohem jednodušeji. Jak informuje web GlasgowLive, chránit čelní sklo před námrazou, ale také před nepříjemným zamlžováním je možné i za pomoci docela obyčejné brambory.

Brambor ve tvaru srdce iZdroj fotografie: Piqsels
Rozkrojený brambor je výbornou prevencí zamrznutí čelního skla

Jednoduše ji rozkrojte napůl a přejeďte jí čelní sklo. Škrob obsažený v bramboře vytvoří ochrannou bariéru, která bude bránit vzniku ledu. Brambory ale oceníte i jinde na zahradě. Voda po jejich vaření je výborná v ekologickém boji s plevelem, jak jsme na adbz radili.

Jak bojujete se zamrzlými okny auta vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články