Čistý chodník bez použití chemie: Oheň do hloubky zlikviduje mech, voda z brambor zase spálí plevel

Spáry mezi dlažebními kostkami zarůstají mechem a plevelem docela pravidelně. Zkuste jednoduchá a efektivní opatření, která tomuto nešvaru zabrání.

jak vyčistit dlažební kostky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mech se mnohdy pěstuje účelově. Jeho dobrou vlastností je, že zadržuje vláhu, a proto bývá častou dekorací okrasných květináčů. Na zahradě ale způsobuje spíše potíže než potěšení. Doslova dusí trávník, který následně neroste, a pokud mu nevěnujete dostatek péče a času, přeroste zahrada v mechovou džungli. Nejinak je tomu i v případě, že si mech našel své místo mezi dlažebními kostkami. Pohled na mechem a plevelem pokryté spáry nepůsobí příliš esteticky, a je tedy vhodné najít správnou metodu, jak se jich zbavit.

Vlhko a stín podporují růst mechu

Mechy jsou výtrusné rostliny zelené barvy s mělkými kořeny. Nesmírně se jim daří na stinných místech. Jsou závislé na jakékoli vodě, která je jim dopřána. Jejich struktura je velmi primitivní, nemají cévní svazky, jež by jim dovolily vodu rozvádět po celém povrchu, a proto žijí ze srážek a rosy. Pozor na časté čištění dlažby vodou. Nevědomky tak můžete připravovat ideální prostředí pro mech. Slunce ho rychle spálí, proto často hledá stinná zákoutí. Tomuto kritériu vyhovují právě dlažební kostky.

Mech má velkou vůli žít, přenáší se sporami pomocí větru a ulpí například mezi vlhkými kameny či na jejich povrchu, kde se mu následně velmi dobře daří. V tomto ohledu je dobrá prevence vzniku mechu, a tedy pravidelná kontrola míst, kde by se mu mohlo dobře dařit. Mech společně s plevelem můžete vytrhat, což jde poměrně snadno, případně ho zamést pomocí smetáku s velmi drsnými vlákny. Tímto způsobem zbavíte dlažbu nečistot a zabráníte mechu v zakořenění a jeho následnému růstu.

Oheň a teplo mech spálí

Důležitým komponentem při pokládání dlažby je písek. Ten ji zafixuje na svém místě, a navíc zabrání růstu mechu a plevele. I v následujících letech je vhodné písek doplňovat. Při pokládce je důležitý také sklon a správné řešení odvodnění. Jestliže se pod kostkami bude držet voda, počítejte s tím, že se rostliny dříve nebo později objeví. Pokud se tak ale již stalo, je nutné zasáhnout. Jak již bylo řečeno, mech velmi špatně snáší vysoké teploty a žár. K vypálení mechu můžete použít plynový hořák, aniž byste se museli obávat zničení dlažby.

S mechem a plevelem zatočte pomocí přírodních surovin

Na mech a plevel můžete zakoupit nespočet průmyslově vyrobených přípravků, případně zkusit suroviny, které jsou šetrné a máte je doma. Jedním z takových řešení může být jedlá soda, případně bílý ocet. Tyto suroviny způsobí, že se změní pH a mech, případně plevel, uschnou. Jejich manuální odstranění je pak více než snadné.

Pampeliška vyrůstající z dlažby iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším způsobem je použití druhotného produktu v podobě zbylé vody z vaření brambor. Brambory zdaleka nemají uplatnění pouze jako surovina určená k jídlu, díky obsahu draslíku, škrobu a vitamínu B můžete použít nesolenou vodu z brambor jako prostředek zvláčňující pleť či jako vlasový balzám. Nemalé využití má ale na zahradě. Stejně jako jedlá soda či bílý ocet dokáže voda z brambor změnit pH podlaží, a mech či plevel tak dokonale zlikvidovat.

Jak bojujete s mechem a plevelem vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články