Schovali jste si starý telefon? Dostanete za něj až 300 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Starý telefon se dnes dá prodat i za 300 000 Kč. Sběratelé hledají Nokie, Motoroly a další značky. Nemáte některý?

Starý telefon se dnes dá prodat i za 300 000 Kč. Sběratelé hledají Nokie, Motoroly a další značky. Nemáte některý?

Staré telefony mohou mít zejména mezi vášnivými sběrateli obrovskou cenu. Pokud najdete doma tyto kousky, vyděláte klidně i statisíce korun.

telefony sber 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoli jsou staré tlačítkové telefony podle mnoha lidí spíše bordel než užitečné, můžete na nich vydělat opravdu hodně peněz. Příkladem je toho iPhone 1 z roku 2007, který se dle webu Fortune během nedávné aukce vydražil za neuvěřitelných 190 373 dolarů (tedy zhruba 4 325 000 Kč). Movití sběratelé však hledají i méně známé značky, jako je například stará Nokie nebo Motorola. Pokud je máte doma, neváhejte jít s nimi na trh. 

Staré telefony s obrovskou cenou, které můžete mít doma i vy 

Jakmile tedy u sebe doma najdete starý telefon, určitě ho nevyhazujte. Samozřejmě je nejprve důležité se ujistit, zda je po něm skutečně poptávka, protože ne každý kus je mezi sběrateli poptáván. Dále je také dobré zkontrolovat stav zařízení – pokud je totiž nefunkční nebo má nějaké vady, pravděpodobně bude jeho kupní cena v současné době nižší. Ovšem v případě, že máte i originální balení, vám mohou naopak zaplatit mnohem více. 

Kromě iPhone 1 z roku 2007 je tedy například často poptáván mobilní telefon „Motorola 8000x“, jehož cena se může dle webu Mirror vyšplhat až do 100 000 Kč (pokud je v dobrém stavu). Jedná se o vzácný kousek z roku 1984, který je považován za první skutečně přenosný mobilní telefon. Stejně tak je na trhu hojně poptávaná i Nokia 7700, jejíž cena se pohybuje od 35 000 do 70 000 Kč, a podobně je na tom i „Mobira Senator NMT“. 

Za hezké peníze se pak dá prodat i „Nokia Sapphire 8800“ a „IBM Simon Personal“ (až 70 000 Kč) a za zhruba 50 000 Kč lze prodat například „Technophone PC105T“. Mezi další oblíbené kousky poté patří „Orbitel Citiphone“, „Satelitní telefon Ericsson R290“ a „Rainbow StarTAC“. Pozor také, že někteří sběratelé požadují, aby byla zařízení schopna připojit se k síti, a pokud by s nimi byl jakýkoli jiný problém, tak abyste ho mohli obhájit.