Nenáročné pěstování vánočního kaktusu dle osvědčeného postupu zaručí bohaté květy několikrát do roka. Bude je vám závidět každá návštěva
Překrásný kaktus s barevnými květy není nikterak náročný na pěstování, ale správné teplotní podmínky mu zajistit musíte. Poté se můžete těšit z krásně kvetoucí rostliny.
Obsah
Schlumbergera truncata nebo-li vánoční kaktus je oblíbená rostlina kvetoucí převážně v zimním období. Kaktus není pro své pěstování velmi náročný a s určitou šikovností a pílí jej zvládne pěstovat i začátečník. Pokud mu zajistíte vhodné podmínky, můžete se z jeho květů těšit i v pochmurném a mrazivém zimním období, kdy vám vykouzlí úsměv na tváři. Naučte se o něj správně starat, a klidně i množit.
Nejdříve vyberte správné místo a dobře jej zalévejte
Stejně jako u orchidejí a mnoha jiných rostlin, bude i u vánočního kaktusu důležité, kam jej umístíte, a jakou teplotu jim dopřejete. Tento typ kaktusu byste neměli vystavovat přímému slunci, ani velkému množství světla, takže ideální bude umístění do polostínu. Jestliže máte dobrý přístup k oknu na severní straně, bude takové místo vůbec nejideálnější.
Pokud není možné kaktus umístit na sever, umístěte ho na východní parapet, ale pouze tehdy, pokud můžete nechat stále stažené žaluzie, aby se na rostlinu nedostalo slunce a příliš světla. Nemusí být zatažené úplně, ale tak, aby byly natočené nahoru, aby na listy nesvítily paprsky. Také je třeba zmínit vlhkost, rostlina vyžaduje časté zalévání, především během vegetačního období. Substrát byste měli udržovat vlhký, nikoli mokrý a mezi zaléváním vrchní část zeminy nechte proschnout. Aby kořeny mohly proschnout.
I teplota hraje důležitou roli
Mějte na paměti, že i teplota místnosti je důležitá. Ideální tedy bude, pokud kaktusu zajistíte 15 až 21 stupňů a správnou vlhkost. Po odkvětu mu dopřejte vegetační klid, při němž snížíte množství zálivky a vytvoříte v okolí rostliny vlhko. To proveďte nejlépe tak, že pod rostlinu nebo k ní, umístíte tácek s vodou. Jak se bude voda odpařovat, zemina ji absorbuje.
Jakmile omezíte zálivku, měla by být i teplota v okolí rostliny nižší. A pokud chcete, aby kaktus znovu o Vánocích vykvetl, začněte již osm týdnů před prosincem. Umístěte jej do místnosti s teplotou od 12-15 stupňů a zalévejte ho jen velmi mírně, nebo nejlépe vytvořte ideální vlhkost pomocí vody v tácku. Také dbejte na to, aby rostlina nebyla vystavena průvanu. Je možné, že se setkáte s opadáváním poupat. Pokud se jedná i o váš případ, zvyšte vlhkost ovzduší.
Jak na množení kaktusu
Množení kaktusu lze spojit s jeho přesazováním a to nejlépe v období srpna. Je to jednoduché, stačí uříznout několik výhonků s alespoň čtyřmi články. Vyberte vždy takové, které mají tenké kořínky. Doporučujeme řízky neodlamovat uprostřed článku, ale vždy mezi články. Jakmile články oddělíte, nechte je alespoň tři dny zaschnout, aby se odlomená část zahojila.
Část kaktusu vhodnou k množení zasaďte do substrátu smíchaného s pískem přibližně do čtvrtiny jeho délky. Takto připravený kaktus umístěte na světlé místo, ale zároveň se vyhněte přímému svitu. Pokud jste zvolili silnější řízek, seřízněte ho do tvaru Y a zasaďte. Poté ho můžete na dvou až čtyřech místech lehce naříznout a vložit do řezu lístek kaktusu, takzvaně ho naroubovat. Jakmile rostlina začne růst, můžete ji přesadit do většího květináče se směsí hlíny kompostu a písku.