Jak doma správně pěstovat vánoční kaktus | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nedělejte školácké chyby a vánoční kaktus pokvete jako zběsilý. Pokud s nimi přestanete ihned, úspěch o svátcích vás nemine

Nedělejte školácké chyby a vánoční kaktus pokvete jako zběsilý. Pokud s nimi přestanete ihned, úspěch o svátcích vás nemine

Vypěstovat si doma vánoční kaktus nebylo nikdy jednodušší. Stačí znát určitá pravidla a úspěch vás dozajista nemine.

vanocni kaktus 2
Zdroj fotografie: Depositphotos

S blížícími se Vánoci začíná období, kdy každý hledá nějakou speciální dekoraci pro svou domácnost, kterou by mohl letos konečně zazářit. Výzdoba, cukroví a stromeček jsou sice srdeční záležitostí, ale co si takhle doma vypěstovat vánoční kaktus? Tato pokojová rostlina skrývá své kouzlo v nádherných květech a pokud umíte hledat, nemusí přijít ani tak draho. Níže se podívejte na několik pravidel, které zajistí její správný a zdravý růst.  

Vypěstujte si doma vánoční kaktus

Až budete v obchodě hledat vánoční kaktus, dejte si pozor, abyste si zakoupili ten správný druh. Najdete jej pod názvem „Schlumbergera Buckleyi“ a důležité je to zmínit zejména proto, že existuje také „Schlumbergera truncata“, rostlina přezdívaná jako falešný vánoční kaktus. Zase takový rozdíl mezi těmito květinami není, ovšem druhá (falešná) verze kvete na konci podzimu, tudíž je třeba začít pěstovat ji přibližně o dva měsíce dříve. 

male kytky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vánoční kaktus byste měli vždy sázet do malého květináče, protože s ním budete moci posléze mnohem jednodušeji manipulovat. Vyhovuje mu kvalitní propustná zemina a přesadit byste jej měli každé dva až tři roky. Během kvetení by nikdy neměl být vystaven teplotě nižší než 10 °C, a aby byl v té nejlepší kondici, snažte se jej nechat v prostředí, kde teplota nepřesahuje 15 °C (balkón nebo zahrada). Dejte si však pozor, tuto rostlinu nesmíte vystavit slunečním paprskům. Snažte se ho proto ukrýt ve stínu jiných pokojovek. 

Zaměřit byste se měli především na substrát

Abyste vašemu vánočnímu kaktusu zaručili kvalitní růst, měli byste mu vždy dopřát výživný, kvalitní a zejména propustný substrát. Jeho nejideálnější složení by mělo být tvořené vyšším obsahem rašeliny, provzdušněným pískem nebo štěrkem. Je to zejména proto, abyste se vyhnuli shnilým kořenům, což je jedna z hlavních příčin, proč tato rostlina umírá v domácím prostředí. 

vanocni kaktus mrtvy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vánoční kaktus je pouštní rostlina, která má skvělou schopnost uchovávat ve svých kořenech velké množství vody. Je proto velmi důležité dát velký pozor na to, kdy a jak jej budete zalévat. V případě, že byste ho příliš přelévali, pravděpodobně vám doma moc dlouho nevydrží. Snažte se jej proto zalévat až v momentě, kdy začne vysychat horní část půdy, ve které je zasazený.  

Už jste někdy zkoušeli vypěstovat vánoční kaktus? 

Zdroj: Getbusygardening