Šest blahodárných rostlin, které můžete celoročně pěstovat bez květináče a hlíny. Stačí vám nádoba s vodou
Řadu rostlin, které mají blahodárné zdravotní účinky a hodí se do každé kuchyně, lze pěstovat ve vodě – 6 nejlepších využijete klidně každý den.
Mnoho rostlin, které řada z nás využívá k vaření a které přináší řadu blahodárných zdravotních účinků, lze pěstovat z pohodlí domova a není k tomu potřeba mnoho – postačí vám voda. Vy si tak můžete užít nejen jejich chutě a přínosy, ale nemusíte je ani například zalévat nebo se starat o jejich půdu. Přesto však budou chutnat stejně tak, jako by rostly venku. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich.
Pěstování rostlin ve vodě
Než se pustíte do pěstování rostlin ve vodě, je důležité, abyste věděli jak na to. Nejlepší je používat pramenitou vodu bohatou na minerály, která efektivně podpoří jejich růst. Naopak chlorované byste se měli vyhnout, protože ta může poškodit tkáně rostliny. Potřebovat budete také sklenici nebo plastovou láhev – je dobré, když je láhev barevná, protože díky ní nebudou kořeny vystaveny přímému slunečnímu záření. Pokud nemáte, použít můžete obyčejnou a přelepit jí papírem. Sklenice by neměla být příliš úzká, aby v ní kořeny mohly dýchat.
Jakmile budete mít vše, co k pěstování rostlinek ve vodě potřebujete, můžete se vrhnout do díla: Do láhve vložte 5 cm dlouhé kousky vámi zvolené rostliny s kořeny, přičemž odstraňte spodní listy, neboť ty by mohly ve vodě uhnít. Poté stačí už jenom čekat. Nezapomínejte vodu v lahvi měnit, a to nejlépe týdně – jakmile však rostliny začnou růst, nebudou již čerstvou vodu potřebovat vůbec. Níže se nyní můžete podívat na ty nejlepší rostliny, které se pro tento způsob pěstování hodí:
Máta peprná
Mátu peprnou zná každý z nás především pro její vysoký obsah těkavých látek, které mají na naše ústa a pokožku chladící účinek. Tuto rostlinu můžete využít především v gastronomie, a to především co se týče osvěžujících drinků, čajů, smoothies nebo aromatických omáček. Mnozí zahrádkáři navíc tvrdí, že ji lze pěstovat ve vodě ze všech rostlin nejsnadněji – stačí pouze vložit do vody několik jejích čerstvých lístků.
Blahodárný rozmarýn
Snadno lze ve vodě pěstovat také rozmarýn, který sice potřebuje trošku více času, ale jeho nové výhonky budou růst velmi rychle. Toto úžasné koření lze použít opět jako přísadu do mnoha jídel, pečiva nebo polévek, a kromě skvělé aromatické chuti vám přinese také řadu zdravotních přínosů.
Šalvěj
Šalvěj pěstujte především na jaře a nezapomeňte ji umístit na dobře větrané, slunné místo, protože je velmi náchylná k plísním. Využít ji pak můžete především jako ingredienci do chutného zdravého čaje, ale hodí se například i na různé pomazánky nebo jídla.
Bazalka
Bazalka je blahodárné koření, které kromě řady zdravotních přínosů disponuje také jedinečnou aromatickou vůní a chutí. Hodí se do řady pokrmů a přísad, zejména těch zeleninových. Ve vodě roste navíc velmi rychle a s jejím vysazením do vody byste měli začít nejlépe v květnu.
Tymián
S pěstováním Tymiánu ve vodě si dejte záležet, neboť má tendenci vysychat. Ideální doba pro jeho vysazení je uprostřed jara nebo na začátku léta, přičemž do vody stačí vložit jeho čerstvě narostlé zelené výhonky. Jakmile začne růst, odřízněte stonky, abyste z něj získali co nejvíce.
Citronová tráva
I rostlinu jako je citronová tráva je možné pěstovat u sebe doma, a to pouze ve vodě. Vysadit byste jí měli na podzim nebo během zimy – je však důležité, abyste jí nechávali na slunném místě, protože se bez něj neobejde. Z jejích listů lze poté uvařit skvělý aromatický čaj nebo jí můžete využít také jako odpuzovač komárů.
Které z výše uvedených rostlin pěstujete vy?