Jak bez nutnosti návštěvy klenotnictví otestovat pravost zlata: Stačí k tomu obyčejný ocet nebo silný magnet
Poznat pravé zlato není zase tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Pokud si nevíte rady, vyzkoušejte tuto jednoduchou techniku.
Zlato je považováno za nejvzácnější kov, což je také důvod, proč ho mnozí lidé rádi nosí ve formě šperků nebo jiných doplňků svého vzhledu. Na trhu se však v současné době nachází také mnoho padělků, s jejichž rozpoznáním mají podle serveru Genialne často problém i samotní profesionálové. Je proto důležité být při kupování prstenů či náhrdelníků obzvláště na pozoru a nenechat se nachytat. Pomůže vám s tím jeden velmi snadný trik.
Padělané šperky a jak je rozpoznat
Podvodníci nejčastěji udávají jako zlaté šperky výrobky z tombaku, což je slitina mědi a zinku. Výhodou tohoto kovu je skutečnost, že se velmi podobá zlatu a krásně se leskne, ovšem jeho hodnota je téměř nulová. To ovšem mnozí lidé neví, a často se tak nechají nachytat, přičemž zaplatí vysoké částky za naprosto bezcenný materiál. Pokud se chcete takové situaci vyvarovat, můžete na to jít hned několika způsoby.
Pravděpodobně tím nejjednodušším způsobem, jak poznat, zda je zlato skutečné, či nikoli, je dle serveru Forbes kontrola puncu. Jedná se o nenápadné označení, které potvrzuje ryzost kovu a udává, jaké množství ryzího zlata je v daném produktu. U prstenu to může být například vnitřní část šperku a rozpoznáte ji podle čísel – v České republice patří mezi nejoblíbenější čtrnáctikarátové zlato, které nese označení 585 (58,5 % zlata).
Pomůže vám i ocet
V případě, že nemůžete najít označení zlata, jedná se bohužel nejspíše o padělaný předmět s nulovou cenou. Ujistit se však můžete ještě jedním způsobem, a to nanesením octa na daný předmět. Pokud se jedná o zlato, nic by se nemělo stát, protože dokáže odolat jeho vlastnostem. Jakmile však šperk začne měnit barvu, se vší pravděpodobností se jedná o padělek. Na webu adbz jsme také psali, jak zlato po domácku vyčistit.