Falešný med od pravého se dá rozeznat pomocí zápalky

Tento jednoduchý trik vám pomůže ušetřit spoustu peněz. S použitím jediné zápalky zjistíte, zda jste si pořídili med pravý nebo falešný. Nenaleťte zkušeným podvodníkům.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Med patří mezi nejoblíbenější sladidlo, a zároveň pochoutku mnoha lidí. Díky stále rostoucímu zájmu se však mnohem častěji objevují falešné medy. Abyste si byli jistí tím, za co utrácíte své peníze, otestujte sklenici medu před nákupem většího množství pomocí tohoto jednoduchého triku. Během pár vteřin budete znát přesný výsledek a pravost medu.

V čem se liší pravý a falešný med

Péče o včelstva a následná práce s medem je pro mnoho včelařů koníčkem, kterému musí věnovat opravdu spoustu času a úsilí. Bohužel existují lidé, kteří se snaží na medových produktech vydělat, a tak jeho složení před stáčením do sklenice upravují. Nejčastěji se ve falešném medu nachází melasa, cukrový sirup, mouka a škrob, které mají za úkol směs obarvit a dochutit.

Léčivé účinky medu

Hlavním rozdílem mezi pravým a falešným medem jsou příznivé účinky, který med má na lidský organismus. Zatímco falešný jej spíše zatíží a nic dobrého tělu nepřinese, pravý med velmi pozitivně působí například na práci srdce. Doporučována je jeho pravidelná konzumace zvláště u lidí trpících srdeční slabostí, arytmiemi, vysokým krevní tlakem nebo anginou pectoris.

med ve sklenici iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete k testování medu potřebovat

Jediná pomůcka, kterou si musíte k testování pravosti medu připravit, je obyčejná zápalka nebo špejle a zapalovač. Pak už vám bude stačit jen velmi malé množství medu ze sklenice, abyste měli jistotu, jak kvalitní výrobek jste si zakoupili. Test vám zabere jen pár vteřin, takže budete brzy znát kýžený výsledek. Rozhodně se vyplatí trochu času na testování kvality medu obětovat.

Jak otestovat pravost medu

Ze všeho nejdříve odeberte malé množství medu stranou například na talířek, a poté zapalte zápalku nebo pomocí zapalovače vršek špejle. Jakmile se plamen dostatečně rozhoří, přibližte jej co nejblíže k medu. Pravý med by se měl začít ihned rozpouštět a později začít syčet. Naproti tomu falešný med vydává syčivý zvuk mnohem dříve a výrazněji.

Další způsob, jak otestovat med

Pokud pro vás výsledek testování pomocí zápalky a ohně nebyl zcela jednoznačný, vyzkoušejte některý z dalších způsobů. Med můžete jednoduše naředit s vodou. Nalejte vodu do průhledné sklenice a přidejte trochu medu. Ten falešný ve sklenici vytvoří sediment. Přidat lze taky 2 – 3 kapky jódu, po čemž voda s falešným medem zmodrá.

Jak poznat pravý med

Jaké znáte způsoby testování pravosti medu vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články