Upečte si perníkovou chaloupku jako od cukráře. Vydrží vám čerstvá celé týdny a vypadá jako z pohádky
Upéct si perníkovou chaloupku není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Stačí si osvojit několik triků od na slovo vzatých profesionálů.
Obsah
Perníková chaloupka patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako svíčky na adventním věnci. Na výrobu této unikátní dekorace stále ještě není pozdě. Pokud si však chcete celý postup maximálně usnadnit a vyhnout se faux pas s rozpadlými nebo špatně sestavenými díly, inspirujte se několika praktickými triky. Důležité je vhodně zvolené těsto i správná příprava dílů před spojováním cukrovou polevou.
Jak upéct perník na chaloupku
Pro začátek je dobré vědět, že není perník jako perník. Na sestavení chaloupky totiž rozhodně nemůžete použít stejný druh perníkového těsta, jaké používáte na perníčky, určené na stromeček či sváteční stůl. Tento perník bývá totiž příliš měkký a mohl by se rozpadnout. Upečte si proto těsto podle osvědčeného receptu. A co na něj budete potřebovat?
- 400 gramů hladké mouky
- 2 vejce
- 2 lžíce medu
- 2 rovné lžíce perníkového koření
- 135 gramů moučkového cukru
- 70 gramů másla
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžíce strouhané hořké čokolády
- 1 žloutek a lžičku mléka na potření
Na zpracování těsta záleží
Nejdříve míse promíchejte všechny sypké suroviny (včetně strouhané čokolády), poté přidejte studené máslo a všechny ostatní ingredience a pečlivě zpracujte. Nejdříve vařečkou a poté rukama na rovné ploše tak, aby bylo výsledkem hladké a homogenní těsto. To nechte odpočinout na hodinu v lednici (ale může si tu pobýt i přes noc). Teprve poté ho rozválejte na plát silný 3-4 mm a vykrajujte z něj potřebné tvary.
Recept na domácí perníkové koření
Pokud chcete, aby vaše perníková chaloupka voněla na dálku, připravte si domácí perníkové koření, které bude obsahovat vše potřebné. K ruce si tedy vezměte:
- dva díly skořice
- jeden díl hřebíčku
- půl dílu nového koření
- půl dílu anýzu
- půl dílu mletého badyánu
- půl dílu muškátového oříšku
- půl dílu koriandru
- půl dílů sušené vanilky
- půl dílu kardamomu
Pro skutečně autentický zážitek je možné použít i jednu kuličku černého pepře, ovšem troufneme si říct, že současní strávníci by tuto dávnou finesu nejspíš příliš neocenili. Všechno koření rozemelte na prášek, odeberte potřebné množství a zbylou směs uchovávejte v dobře uzavřené nádobě bez přístupu světla. Později ji můžete použít i k pečení klasického perníku nebo například při vaření kompotů nebo marmelád.
Jak vyrobit díly na perníkovou chaloupku
Opatřete si vhodnou šablonu a všechny díly pečlivě obkreslete do těsta a následně je vykrojte. Ovšem pozor – pokud plánujete dát svému domku z perníku okna, dveře nebo třeba srdíčko na vývěsní štít, vykrojte je z těsta už předem. Později by se vám to dělalo jen těžko, a navíc byste už nedokázali docílit dokonale hladkých okrajů.
Díly položte na plech vyložený pečicím papírem a potřete vaječným žloutkem, který jste předtím rozmíchali se lžičkou mléka. Tato kombinace dodá perníčkům nádherný lesk. Plech vložte do trouby rozehřáté na 180°C a pomalu pečte. 10-12 minut by mělo stačit. Těsto musí zrůžovět, ale zároveň nesmí mít ani náznakem černé okraje. Perníčky sundejte z horkého plechu a nechte vychladnout do druhého dne.
Poleva na perníčky – recept
Druhý den si připravte polevu, kterou budete jednotlivé díly chaloupky spojovat. Na jeden vaječný bílek použijte přibližně 11 rovných lžic moučkového cukru, ten však předem prosijte a dejte pozor, aby v něm nebyly obsaženy protihrudkující přísady. Pokud tomu tak bude, dost možná se vám poleva nepovede. Cukr přisypávejte do bílku tak dlouho, dokud nebude výsledkem hustá poleva, ve které doslova stojí lžíce.
Přidat lze i trochu citronové šťávy anebo bramborového škrobu. Obojí by mělo pomoci dodat polevě ten správný tvar a později i pevnost. Poleva určená na zdobení by měla být o trochu řidší, aby bylo možné s její pomocí na perníčky co nejjednodušeji kreslit. A tím byste také měli začít. Samotné lepení má čas až na závěr. Na sestavenou chaloupku by se vám totiž nejrůznější vzory kreslily špatně i s tou nejlepší polevou.
Jak sestavit perníkovou chaloupku
Jakmile máte nazdobeno, zastrouhněte hrany perníku do úhlu 45 °(to můžete samozřejmě udělat i předtím). To proto, aby u sebe následně lépe držely. Začněte tím, že přilepíte všechny čtyři stěny chaloupky a vše necháte nejméně 30 minut zaschnout. Následně přiložte střechu a zespoda ji podložte krabičkami nebo jinými vhodnými předměty, které jí zabrání sklouznout. Počkejte dalších 24 hodin a máte hotovo.
Teprve teď je možné dolepit i nejrůznější drobné ozdoby, jako je například komín, parapety oken apod. Fantazii se meze nekladou. A pokud vám trochu cukrové polevy zbude, vyrobte z ní efektní rampouchy visící ze střechy. Chce to trochu cviku, ale výsledek je tak báječný, že rozhodně stojí za to se o něj pokusit. Nakonec zbývá okolo perníkové chaloupky rozmístit další sváteční dekorace a už může zdobit stůl.
Pustíte se také letos do výroby perníkové chaloupky nebo ji raději koupíte od cukráře?