Pokojovky porostou jako divé. A to díky jediné ingredienci, kterou má každý doma minimálně 1krát do týdne

Využití běžných věcí z domácnosti k hnojení pokojových rostlin je nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak přikrmit vaše pokojové rostliny nejenom v chladném počasí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud patříte k milovníkům citrusových plodů, počkejte s vyhazováním slupek. Využít se dají různými způsoby, a dokonce z nich můžete připravit hnojivo pro vaše květiny. Hnojivo z citrusové kůry může sloužit jako náhražka kupovaných zálivek. Citrusovou kůru máte téměř vždy po ruce. Na plodech si pochutnáte a ze zbytků vyživíte vaše rostlinky.

Nemusíte kupovat žádné speciální hnojivo, a navíc rostlinky ušetříte zbytečné chemie. K přípravě hnojiva z citrusové kůry můžete využít nejenom pomeranče, ale taky další citrusové plody jako jsou grapefruity, citróny, mandarinky a granátová jablka.

Výhody hnojiva z citrusové kůry

Toto hnojivo je vhodné použít v případě, že je třeba navýšit úrodnost půdy. V pomerančové kůře je zastoupeno množství vitamínů jako vitamín A, C, E, silice, flavonoidy a pektin. Dále je v ní zastoupeno velké množství draslíku a fosforu, které rostliny k životu nutně potřebují, a sodík, který se podílí na buněčném metabolismu rostlinek a díky němu jsou rostliny v zimním období odolnější.

Kůra pomerančů je navíc skvělým pomocníkem v případě, že vás trápí škůdci. V kůře je obsažen limonen, což je speciální látka, která dokáže narušit ochranný povlak hmyzu a tím ho zahubí. Je to účinná zbraň na svilušky, třásněnky, mšice i mravence. Pokud doma navíc máte kočku, která ráda vyhrabává hlínu z květináčů, tímto ji zlozvyku zbavíte. Kočkám vůně citrusových plodů vadí.

iZdroj fotografie: Piqsels

Příprava hnojiva z pomerančové kůry

Připravte si sklenici o objemu 1 l a nasypte do ní pomerančovou kůru. Zaplňte jí přibližně jednu třetinu a zalejte vroucí vodou. Nechte kůru ve sklenici louhovat celý den. Následně ze sklenice vyjměte kůru a směs nařeďte s čistou vodou. Ve výsledku byste měli mít 1 l zálivky. Měli byste však vědět, že pomerančová kůra není vhodným hnojivem pro všechny pokojové rostliny, protože současně okyseluje půdu.

Jak hnojivo používat

Hnojivo z citrusové kůry nepoužívejte příliš často. Optimální použití je jednou za 3 až 4 týdny. Před aplikací vždy zalejte květiny nejdříve trochou vody, aby vám připravená zálivka nespálila kořeny. V chladném období tímto hnojivem dokonale ošetříte vaše rostliny.

Můžete si vyrobit také postřik na rostliny. Kůru ze 2 až 3 pomerančů nakrájejte na menší kousky a zalejte 1 l teplé vody. Jeden týden nechte takto zalitou kůru louhovat, pak sceďte a přidejte 2 l vody a 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Rozprašovačem můžete postříkat listy vašich rostlin nebo je můžete otřít houbou namočenou v této směsi.

Jak využíváte citrusovou kůru vy?

Inspirace na zahušťování pokojových rostlin

Zdroj: HomesAndGardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články