Vařič ze špalku: Výroba finské svíčky zabere 15 minut, ale vydrží hořet celý večer
Výroba finské svíce není vůbec náročná. Vyrobit ji vám zabere jen pár minut, ale hořet pak vydrží klidně celý večer.
Obsah
Může se hodit při kempování, posezení na chalupě nebo třeba při rybaření. O čem je řeč? O finské svíčce, kterou dokáže vyrobit i nezkušený začátečník.
Co je finská svíčka?
Jak by se vám líbila představa posedět si u ohně, který vydrží hořet i několik dlouhých hodin? Navíc jde o oheň, který si nevyžaduje přikládání ani žádné jiné úpravy. Už jste někdy slyšeli o finské svíčce? Někdy je označována jako švédská, indiánská nebo kanadská.
Finská svíčka má podobu velkého polena rozřezaného na několik částí, vysvětluje web iReceptář. Jednotlivé části polena se poté spojí dohromady pomocí drátku. Následně se celé poleno zapaluje a vydrží hořet klidně několik hodin.
Výroba finské svíce není složitá
Na první pohled dechberoucí kousek, který vám dokáže tzv. vytrhnout trn z paty nejen při kempování, ale třeba i při pobytu na chatě, rybaření nebo zkrátka kdekoli jinde, kde přijde vhod oheň – ať už jako zdroj tepla, světla nebo jako pomocník pro přípravu něčeho dobrého na zub.
Vyrobit finskou svíci přitom není vůbec složité a hravě to zvládne i naprostý začátečník. Vezměte větší kus špalku a naštípněte ho na 4 části. Web Ostrov nápadů radí nedoštípnout špalek úplně, ale ideálně do mírně rozevřené polohy. Následně jednotlivé části zajistěte drátem omotaným dokola.
Jak rozdělat oheň?
Do středu polena můžete na radu webu Snadno bydlet nacpat piliny nebo třeba suchou kůru. Oheň se rozdělává právě ve středu polena. Pamatujte, že umístění pilin/kůry rozhoduje o tom, jak bude oheň vypadat. Pokud je dáte do spodu polena, bude sice oheň hořet intenzivně, ale bohužel příliš krátce. Proto radíme napěchovat piliny/kůru cca doprostřed.
Na finské svíci můžete i vařit
Využiti finské svíce je různorodé. Nejenže v přírodě zajistí zdroj světla i tepla, ale klidně na ní můžete i vařit. Stačí nahoru na svíci položit plát, který zastane roli provizorní plotýnky. Na ni pak můžete položit rendlík a připravit si něco dobrého na zub.
Samozřejmě platí i taková ta klasika, kterou je třeba opékání špekáčků. I to je nad finskou svící, kterou si určitě zvládne vyrobit úplně každý, možné. Podívejte se na video.