Vyhněte se těmto chybám při pěstování vánoční hvězdy | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyhněte se školáckým chybám a vánoční hvězda vám vydrží krásně červená po celou zimu. Bez opadávání a s gigantickými květy

Vyhněte se školáckým chybám a vánoční hvězda vám vydrží krásně červená po celou zimu. Bez opadávání a s gigantickými květy

Tyto základní chyby dělá při pěstování vánoční hvězdy řada lidí. S těmito radami bude ta vaše krásná v průběhu celého zimního období.

vanocni hvezda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vánoční hvězda je ikonickou a hlavně krásnou vánoční květinou, kterou můžete mít v bytě během celé zimy. Ne každému se ale podaří udržet tuto rostlinu v průběhu zimy vykvetlou. Málokdo ale ví, že barevné části této rostliny nejsou ve skutečnosti květy. Jsou to upravené listy, zatímco pravé květy jsou malé zelené nebo žluté části uprostřed těchto listů. Pokud ale chcete udržet květinu hezkou, je důležité vyhnout se chybám, kterých se lidé často dopouštějí.

Vánoční hvězda je náchylná na mráz

Vánoční hvězdy se pěstují ve sklenicích, aby se do vánočních prázdnin stihly včas zabarvit. Pokud pak květinu například přenesete ze skleníků přes parkoviště do auta, může rostlina začít ztrácet listy. Může za to teplotní šok a je proto dobré při nákupu rostlinu zabalit do sáčku nebo papíru, který částečně rostlinu chrání. Pozor také na teplotu v místnosti, která je pro tuto rostlina ideální v rozmezí od 12 do 25 stupňů celsia. Doma také chraňte květinu před průvanem z oken nebo naopak horkým vzduchem z radiátorů.

vanocni hvezda kvet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dalším důležitým aspektem je sluneční světlo. Vánoční hvězda má ráda, stejně jako každá rostlina, slunce. Přímé sluneční světlo ji ale může spálit, a je proto dobré nedávat ji na okno, kam svítí slunce přímo. Velmi důležité je také zalévání této květiny a přemokření může způsobit plíseň, která tuto květinu zaručeně zničí. V takovém případě začnou žloutnout listy a následně upadnou. Uhnívat může také celý kořenový systém.

poinsettia vanocni hvezda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Květina by tak měla být v květináči s drenážními otvory a zalévat by se měla pouze v případě, že je půda na povrchu úplně suchá. Ke správnému růstu zbývá už jen správné hnojení, které je neméně důležité. Není vhodné rostlinu hnojit v době kvetení. Při správné péči vydrží barevná až do únoru a pokud si chcete rostlinu ponechat nadále, začněte ji hnojit až v květnu. Přimět vánoční hvězdu znovu vykvést ale není jednoduché, doporučuje se proto květinu po zimě hodit na kompost a napřesrok koupit novou. 

Kupujete každý rok novou rostlinu nebo se vám daří opětovné kvetení?

Zdroj: BHG