Elegantně zabalený dárek pod stromkem vynikne. Stačí pár záhybů navíc
adbz.cz » Hobby » Elegantně zabalený dárek pod stromečkem vynikne. Stačí pár záhybů navíc

Elegantně zabalený dárek pod stromečkem vynikne. Stačí pár záhybů navíc

Přestože na první pohled může japonská technika vypadat složitě, ve skutečnosti je v podstatě velmi jednoduchá. A pod stromeček tak položíte velmi úhledný dárek.

origami baleni darku
Zdroj fotografie: iStock

Balení dárků je nezbytnou součástí toho, aby na Štědrý den všechno klaplo tak, jak má. Možná to odkládáte na poslední chvíli, protože nemáte čas, případně nechcete, aby vás u toho někdo načapal, nebo nejste moc zruční. Výsledek pak ale nemusí být podle vašich představ. Namísto pěkně zabaleného dárku, pokládáte pod stromek podivně neforemný balíček nebo to odfláknete úplně a dárek dáte do tašky. Přitom reprezentativně zabalit dárek není až tak složité.

Kouzlo origami každého ohromí

Elegantně zabalit věc, kterou chcete někoho obdarovat a potěšit, zabere pár minut času. Výsledek ale opravdu každého nadchne. Možná tak moc, že se bude zdráhat krásný dárek rozbalit. Velmi efektní způsob balení využívá japonského umění origami. Jde o techniku, kdy se zdobně skládá papír do zajímavých a atraktivních tvarů. Během chvíle se tak obyčejný balíček může změnit v téměř umělecké dílo.

Na internetu koluje řada videonávodů, jak dárek můžete zabalit rychle, efektivně, prakticky, elegantně nebo zdobně. Když využijete origami techniku, bude navíc originální. Stačí pouze trocha času, šikovnosti a trpělivosti. Než se do toho pustíte, připravte si balicí papír, nůžky, oboustrannou lepicí pásku a pravítko nebo nůž na dopisy, prostě něco, čím budete hladit hrany papíru.

Klíčem je dobře papír rozměřit

Nejdůležitějším krokem je dobře si papír od oka rozměřit. Přesný postup po jednotlivých krocích najdete ve videu níže. Dárek, který slouží jako příklad, je krabička o rozměrech zhruba 15×10×5 centimetrů. Položíte ji na balicí papír a vyznačíte si podle návodu požadovaný rozměr. Logicky je větší, než samotný dárek. Pak odstřihnete zbylý papír a základ je hotový.

baleni darku kniha
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kouzlo origami balení dárků spočívá v překládání papíru. Když začnete dárek balit, v podstatě to probíhá obvyklým způsobem. Ze všech stran krabičku zabalíte, přitlačíte papír na hranách, aby dárek držel svůj tvar. Nezabalujte ho ale kompletně. Ve videu uvidíte, jak postupovat, aby vznikly zajímavé přehyby. Pak se vrhnete na ozdobu, kterou je v tomto případě stromek. Z papíru si vystřihnete 4 čtverečky od nejmenšího po největší.

Ze čtyř čtverečků vznikne stromek

Čtverečky papíru vytvoří později vánoční stromek. Musíte je přehnout na poloviny a pak i diagonálně. Vzniknou tak čáry, díky kterým snadněji vytvoříte trojúhelníčky se zobáčky. S pomocí lepicí pásky je pak připevníte na sebe a korunu stromku máte hotovou. Nakonec přiděláte kmen. Celý stromek potom přilepíte páskou k dárku a dobalíte poslední stranu. Elegantní dárek je připravený.