Špalek lze během 15 minut proměnit na vařič. Výroba finské svíce nevyžaduje speciální zručnost

Z obyčejného špalku si během pár minut vyrobíte ohniště nebo rošt k přípravě libovolného pokrmu. Vyzkoušejte také tento trik, jak si snadno a rychle rozdělat oheň.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento způsob využití špalku je vynikající možností, jak si rozdělat oheň jako zdroj světla, pro udržování příjemné teploty nebo za účelem vaření. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou vhodné ostré nástroje, suchý dřevěný špalek a trocha vlastní síly. Za pár minut však máte finskou svíci připravenou k použití. Vychutnejte si čas strávený venku díky této vychytávce.

Jak vybrat špalek

Pro výrobu tzv. finské svíce se skvěle hodí dřevěné poleno vysoké alespoň 40 cm s průměrem 16 cm. Taková masa dřeva vám vydrží hořet s přehledem po dobu dvou až pěti hodin. Vybírejte však dřevo suché, protože s mokrým se vám bude nejen špatně pracovat, ale je zde i riziko, že jej vůbec nezapálíte. A kdyby se vám to přece jen podařilo, jeho tepelný výdej bude daleko nižší.

Nezbytné nástroje pro úpravu špalku

Abyste mohli vybraný dřevěný špalek jednoduše a správně zpracovat a upravit, připravte si pro to pár třísek, pazourek a ruční pilku. Tu lze v ideálním případě nahradit motorovou, s jejíž pomocí budete muset k opracování dřeva vynaložit méně vlastní síly, a navíc budete mít práci hotovou mnohem rychleji. Jakmile máte vše připravené, pusťte se do práce.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jak špalek nařezat

Řezy na špalku by měly být provedené skoro přes celou jeho délku. Ve výsledku by měl připomínat nakrájený dort. Při hoření mohou žhavé uhlíky dopadat na základnu, čímž se udržuje plamen stabilní. Díky řezům navíc zajistíte přívod potřebného množství vzduchu k ohni, který tak bude dobře hořet. Tento způsob provedení je velmi snadný a opravdu účinný.

Extrémně jednoduchý způsob, jak otevřít konzervu bez otvíráku a jiného náčiní. Zvládne to i dítě a zabere to pár sekund

Začněte tím, že špalek položíte na širší stranu tak, aby byl stabilní, a pomocí pily proveďte první řez přibližně do ¾ jeho hloubky. Dále špalek otočte o 90° a proveďte kolmý řez k tomu prvnímu. Pokud špalek postavíte na výšku, měli byste vidět čtyři přibližně stejné zářezy. V případě, že jste k výrobě finské svíce vybrali větší špalek, zvyšte poměrově počet řezů.

Jak zapálit oheň

Další postup je přibližně stejný, jako byste rozdělávali oheň v ohništi. Jednotlivé řezy v horní části vyplňte jemnými hoblinami, suchou kůrou nebo papírem. Na vrch špalku pak rozložte připravené dřevěné třísky nebo malé větvičky. Jakmile máte hotovo, zapalte výplň v zářezech a nechte oheň prohořet materiálem nahoře. S postupujícím časem začne plamen spalovat výplň špalku. Zpočátku je však doporučeno přidávat dřevo, aby se oheň pořádně rozhořel.

Jak vyrobit finskou svíci z dřevěného špalku

Jakým způsobem rozděláváte oheň v dřevěném špalku vy?

Zdroj: DomashMaster
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články