Fatální chyby při sázení květin. Koupenou zeminu musíte před sázením rostlin vždy připravit a vylepšit

Každá zemina, i ta kupovaná, se musí vhodně připravit před výsadbou sazenic. Pak máte jistotu dobré úrody.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Všichni pěstitelé ví, že základem dobrého růstu je správně připravená půda. Můžete mít sebelepší sazenice, kvalitní hnojivo, můžete rostlinám klidně i každý den zpívat. Ale nic nepodpoří jejich růst jako zemina, která má vše, co rostliny potřebují. Tedy správnou hustotu, dobrou propustnost a prostupnost vzduchu a vody, ale i možnosti, jak vlhko udržet uvnitř a nenechat vodu hned odtéct. 

Koupě zeminy 

Ne všichni mají vlastní kvalitní zeminu ideálního složení. Zemina musí být výživná, bez příměsí odpadu. V takovém případě je dobré si ji koupit v hobbymarketu. Kdo může, koupí již kvalitní, ale postačí i levnější. Dá se totiž jednoduše upravit tak, aby byla stejně dobrá a vhodná k sadbě jako jiná.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Vylepšení hlíny 

  • Kvalitní zeminu si musíte připravit. V prvé řadě je nezbytné ji prosít. Vyberte z ní všechny příliš velké a ztvrdlé kusy hlíny, veškeré přídavné prvky jako dřevo, větvičky a případně i kameny a jiné předměty, které tam nepatří.
  • Druhým krokem je obohacení půdy o perlit. Někdo místo něj přidává drobný štěrk nebo i stelivo pro kočky. 
  • Poté do směsi přimíchejte rašelinu nebo kompost. To dodá potřebné živiny pro dobrý růst rostlin. V začátku výsadby je nutné hlavně doplnit látky jako jsou dusík, draslík a hořčík.  
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Nyní přichází na řadu dezinfekce. Tu provedete jednoduše pomocí horké vody. Půdu jí prolijte. Do vody klidně vhoďte i mangan. Avšak po takovém ošetření musíte minimálně den počkat, než začnete s výsadbou.  
  • Někdy se vyplatí i zkontrolovat kyselost půdy. Slouží na to lakmusové papírky, kde zelená je dobrá a žlutá až po červenou jsou špatným znamením. Kyselost je možné upravit pomocí speciálních přípravků. Zakoupíte je v každém dobrém zahradnictví. 

Bonusová vrstva – mulčování 

Nepřidávejte minerální hnojiva. Bohatě stačí kompost. Pokud by živin bylo příliš, mohly by se sazenice spálit a uhynout. Chcete si půdu ještě více vylepšit? Pak jí můžete dodat mulčovací vrstvu. Skvělá na to je pistáciová skořápka. Pomáhá udržet vlhkost uvnitř půdy, jelikož zabraňuje jejímu odpařování. A brání také tvrdnutí hlíny na povrchu. Ta totiž způsobuje nedostatek vzduchu u kořenů, rozvinutí chorob a úhyn rostliny. 

Zdroj: Rural Sprout

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články