Fatální chyby při sázení květin. Koupenou zeminu musíte před sázením rostlin vždy připravit a vylepšit
Každá zemina, i ta kupovaná, se musí vhodně připravit před výsadbou sazenic. Pak máte jistotu dobré úrody.
Obsah článku
Všichni pěstitelé ví, že základem dobrého růstu je správně připravená půda. Můžete mít sebelepší sazenice, kvalitní hnojivo, můžete rostlinám klidně i každý den zpívat. Ale nic nepodpoří jejich růst jako zemina, která má vše, co rostliny potřebují. Tedy správnou hustotu, dobrou propustnost a prostupnost vzduchu a vody, ale i možnosti, jak vlhko udržet uvnitř a nenechat vodu hned odtéct.
Koupě zeminy
Ne všichni mají vlastní kvalitní zeminu ideálního složení. Zemina musí být výživná, bez příměsí odpadu. V takovém případě je dobré si ji koupit v hobbymarketu. Kdo může, koupí již kvalitní, ale postačí i levnější. Dá se totiž jednoduše upravit tak, aby byla stejně dobrá a vhodná k sadbě jako jiná.
Vylepšení hlíny
- Kvalitní zeminu si musíte připravit. V prvé řadě je nezbytné ji prosít. Vyberte z ní všechny příliš velké a ztvrdlé kusy hlíny, veškeré přídavné prvky jako dřevo, větvičky a případně i kameny a jiné předměty, které tam nepatří.
- Druhým krokem je obohacení půdy o perlit. Někdo místo něj přidává drobný štěrk nebo i stelivo pro kočky.
- Poté do směsi přimíchejte rašelinu nebo kompost. To dodá potřebné živiny pro dobrý růst rostlin. V začátku výsadby je nutné hlavně doplnit látky jako jsou dusík, draslík a hořčík.
- Nyní přichází na řadu dezinfekce. Tu provedete jednoduše pomocí horké vody. Půdu jí prolijte. Do vody klidně vhoďte i mangan. Avšak po takovém ošetření musíte minimálně den počkat, než začnete s výsadbou.
- Někdy se vyplatí i zkontrolovat kyselost půdy. Slouží na to lakmusové papírky, kde zelená je dobrá a žlutá až po červenou jsou špatným znamením. Kyselost je možné upravit pomocí speciálních přípravků. Zakoupíte je v každém dobrém zahradnictví.
Bonusová vrstva – mulčování
Nepřidávejte minerální hnojiva. Bohatě stačí kompost. Pokud by živin bylo příliš, mohly by se sazenice spálit a uhynout. Chcete si půdu ještě více vylepšit? Pak jí můžete dodat mulčovací vrstvu. Skvělá na to je pistáciová skořápka. Pomáhá udržet vlhkost uvnitř půdy, jelikož zabraňuje jejímu odpařování. A brání také tvrdnutí hlíny na povrchu. Ta totiž způsobuje nedostatek vzduchu u kořenů, rozvinutí chorob a úhyn rostliny.
Zdroj: Rural Sprout
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h