Jak bojovat proti slimáků tím nejefektivnějším způsobem | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Řekněte slimákům jednou provždy stop. Ověřené pasti a návnady zahrádkářů s nimi bleskurychle zatočí

Řekněte slimákům jednou provždy stop. Ověřené pasti a návnady zahrádkářů s nimi bleskurychle zatočí

Pokud jste si všimli okousaných rostlin nebo slizkých stop od slimáků či hlemýžďů, nečekejte a začněte s obranou dřív, než vám zničí celou zahradu.

slimaci na salatu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tito malí hermafrodité jsou zkázou zahrad. Najdeme je skoro po celém světě, nejčastěji však tam, kde je vlhko a nepořádek. Vyskytují se nejvíce v období dešťů a velmi rádi si pochutnávají na našich rostlinách, ale i plodech. Bohužel všichni je znají a většina z nás se je nějakým způsobem snaží dostat ze své zahrady. Nevzdávejte s nimi boj, vyzkoušejte tyto způsoby. 

Pivo, ale i desky na zahradě

skvělou pomůckou mohou být desky položené na zemi. Zní to velmi jednoduše, ale věřte, že tento způsob společně s trpělivostí je velmi účinný. Každé ráno, kdy je ještě rosa, vezměte desku a otočte ji. Na spodní části desky budou slimáci. Zbavte se jich patřičným způsobem. Takhle postupujte každý den. Brzy jejich výskyt na zahradě snížíte.

pivo rostlina
Zdroj fotografie: Pixabay

Pivo je možná více známé, ale je také účinné. Stačí postavit mělký talíř nebo jinou nádobu na zahradu, buď ke stromům nebo k záhonů, a ráno pivo vylijte. Tento postup doporučujeme opakovat. Slimáci do misky vlezou, ale již nevylezou, utopí se. Můžete klidně smíchat vodu s cukrem a kukuřičnou moukou, bude fungovat stejně skvěle jako pivo. 

Alkohol nebo dřevěný popel

Mnoho zahrádkářů nám také prozradilo, že se slimáky bojují různými způsoby již dlouhá léta, ale stále nic nezabírá. Ovšem do té doby, než přistoupili na radikálnější řešení. A tím je například popel, ostré předměty, skořápky, křemelina, kávová sedlina, jehličí, hrubý písek a jiné. Tyto produkty sypou kolem rostlin. Je třeba dávat pozor na změnu pH v půdě a volit obranu s rozmyslem. Popel je skvělým zdrojem draslíku. Podobně působí i vaječné skořápky. 

popel the ashes 888378 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Alkohol proniká do těla hlemýžďů, ale i slimáků a hubí je. Použijte co nejsilnější a smíchejte jeden díl zvoleného alkoholu a půl dílu vody. Opět je nejlepší nápad nechat misku buď dál od rostlin nebo naopak přímo u rostlin. Slimáci do misky vlezou, ale již nevylezou. A pokud ano, rozhodně nepřežijí. Také do misky můžete přidat trochu cukru nebo kávy. 

Preventivní opatření proti slimákům

Doporučujeme, abyste již brzy na jaře lupení z podzimu shrabali a vyhodili na kompost či do BIO popelnice. Lupení je vlhké, mírně se rozkládá a je tedy velkým lákadlem pro malé hermafrodity. Pokud s lupením nebudete hýbat a včas se ho nezbavíte, slimáci pod něj nakladou vajíčka. Prohlédněte také staré dřevo, ukliďte veškeré nepotřebné předměty, které zadržují vlhkost a slimáci se tam nemohli skrývat. A pokud máte slepice nebo kachny, popřemýšlejte o tom, zda je možné je vypustit na zahradu, slimáky totiž milují.

Zdroj: Almanac