Péči o psí tlapky není radno zanedbávat: 5 postupů, jak se o mazlíčka postarat, aby nemusel zbytečně trpět
Psí polštářky jsou jako naše boty a bez správné péče pejskovi moc nevydrží, nebo ho budou zbytečně bolet. O tlapky svého čtyřnohého miláčka by se měl starat každý páníček.
Obsah
Psí tlapky by měly podléhat speciální ochraně, protože se dá říct, že jsou stejně citlivé jako lidské nohy. Nikdo z vás by je tak neměl vystavovat extrémních teplotám bez dostatečné ochrany. Stejně tak, jako o své nohy, byste měli pečovat i o tlapky vašeho mazlíčka. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám těchto 5 tipů, které vám tento úkol usnadní.
Zastřihujte drápky a chloupky
Když je pejsek venku, svoje drápky si obrousí během po tvrdém povrchu. Jenže pokud je většinu času doma, je třeba, abyste mu je zastřihávali, protože drápky pak mohou být docela ostré. Pátý dráp se nikdy nedotýká země, proto je třeba o něj pečovat vždy. Ke stříhání drápků se používají speciální nůžky. Určitě je nestříhejte příliš nakrátko, aby zvíře nekrvácelo. Také nezapomínejte zastřihávat chloupky mezi polštářky.
Psí tlapky vyžadují hydrataci
Pamatujte na to, že příliš suché tlapky vedou ke krvácení a praskání. Krém, který je určený pro lidi, ale nelze použít pro zvlhčení, protože to by vedlo k nadměrnému změkčení. Tato léčba bude vyžadovat prostředek, který je určený speciálně pro zvlhčení suchých tlapek psů. Použití je velice jednoduché. Zkrátka krém namažte psovi na tlapku a vetřete ho mezi polštářky.
Psí tlapky v létě
Váš mazlíček pociťuje léto úplně stejně jako vy. Procházka po rozpáleném chodníku pro něj bude mučením. Teplota nad 60 stupňů může vést k vážnému poškození a popálení tlapek. Měli byste pamatovat především na ochlazování tlapek studenou vodou, procházky spíše po trávě a venčení mimo pravé poledne. V tu dobu totiž bývají nejvíce rozpálené chodníky.
Péče o tlapky v zimě
Nízká teplota naopak způsobuje vysychání tlapek psa, což vede k praskání. Sůl na chodníku vašemu mazlíčkovi škodí. Vy ale můžete zabránit, aby se do tlapek žádná sůl nedostala. Existuje totiž speciální prostředek, který před procházkou pejskovi nanesete na tlapky. Jestli ale tento přípravek nemáte, bude stačit, když hned mu hned po procházce opláchnete packy teplou vodou.
Zraněná tlapka
Po delší procházce nebo jakékoliv jiné aktivitě byste vždy měli zkontrolovat vašemu pejskovi tlapky. Je tu totiž možnost, že si při hraní tlapku poranil a v tom případě je třeba, abyste mu pomohli. V případě krvácení je třeba ji vyčistit antibakteriálními prostředky a sledovat. Pokud se stav nezlepší, kontaktujte co nejdříve svého veterináře.
Jak o tlapky svého mazlíčka pečujete vy?