Jak zařídit, aby se vaše kočka dožila vyššího věku? Na základě letitých zkušeností mají veterináři 5 doporučení

Život vašeho kočičího mazlíka můžete přímo ovlivnit i vy. Stačí se řídit jednoduchými radami přímo od veterinářů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Očekávaná délka života kočky vychází z kombinace faktorů, a to včetně plemene. Kupříkladu perské se dožívají přibližně 20 let, zatímco siamské dokonce ještě o 10 let více. Většina koček domácích se ovšem dožívá asi 14–15 let věku. Záleží také na podmínkách, ve kterých se zvíře nachází. A je na majiteli, aby kočce zajistil takové podmínky, v nichž bude žít déle a cítit se obecně co nejlépe. Takový přístup přitom ani nestojí moc peněz.

Náklady nikoli nutně horentní

Nemusí jít o horentní sumy. Určitým nákladům, a to jak finančním, tak časovým, se ovšem nevyhnete. Váš domácí mazlíček zkrátka vyžaduje určitou péči a pozornost. Nelze nechat zcela všemu úplně volný průběh. To kočku motivuje k hledání vlastních – ne vždy šťastných řešení. Přes domestikaci se totiž stále jedná o divoké zvíře.

Nedovolte samochůzi

Na ulicích číhá na kočku mnoho nebezpečí. V první řadě parazité, auta, další zvířata a také lidé – tohle všechno může kočce ublížit. Kromě toho je pro ni velmi snadné se na ulici ztratit. Dokud si kočka skutečně nezvykne na prostředí, neměli byste ji pouštět samotnou na procházku ani z krásného domku na vesnici, který je obklopen jen loukami a lesy. Ulice je ovšem univerzální stresový faktor, který negativně ovlivňuje její zdraví.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nechte ji včas vykastrovat

V takovém případě bude život kočky o 2–3 roky prodloužen, protože se sníží riziko hormonálního onemocnění. Kromě toho období sexuálního lovu, následné březosti a vrhu je také výrazným zdrojem stresu.

Povzbuzujte kočku k aktivní hře

V tomto případě se vyplatí kupovat hračky a trávit s kočkou pokud možno více času. Pravdou ovšem je, že kočka často kupovanými pohrdne a bude si hrát s věcmi, které by vás ani nenapadly. Užitečná je i chůze v postrojku a procházky. Jestli se kočka válí jen na gauči a pohybuje se akorát k misce a bedýnce se stelivem, zadělává si na obezitu a choroby.

Sledujte stav, včas vyšetřete a ošetřete

Existují standardní příznaky, které upozorňují na zdravotní problémy zvířete. Jde například o výtok z očí či čenichu. Dále sem patří malátnost, odmítání jídla a problémy s vyměšováním. I při absenci zvláštních příznaků je však potřeba nechat kočku jednou za rok preventivně prohlédnout. Nezapomeňte také na očkování, odčervení a přípravky proti klíšťatům. Absence chronických i akutních patologií je klíčem k dlouhému a spokojenému kočičímu životu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Láska a pouto především

Nejlepším průběžným lékem je ovšem zřetelná láska a péče. Zůstane-li kočka bez pozornosti, náklonnosti a her, začne pociťovat úzkost. To povede k nejrůznějším neurózám, ty k poruchám chování a opět chorobám. Hluk a zastrašující prostředí může způsobit srdeční potíže. Špatná výživa zase narušuje trávicí trakt. Pokud se kočka nemá kde skrýt a špatně tím pádem spí, stává se agresivní. Tresty a křik ji pak nutí stáhnout se do sebe.

Kočka je v jádru samotářský predátor, současně jde o sociálně citlivé zvíře, je tedy potřeba počítat s oběma těmito stránkami. Každá je trochu jiná a dostatek vzájemné společnosti vám prozradí, jak s ní komunikovat. To je klíčem k porozumění na obou stranách a také k absenci stresu jak vašeho, tak i zvířete.

Jakou nejstarší kočku jste zažili?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články