Ve chvíli, kdy se to stane, je pozdě hledat návod. Čtyři kroky, které zachrání politou elektroniku i bez drahého servisu
Pokud si nechtěně polijete elektronický přístroj, rozhodně nepropadejte panice. Stačí podniknout tyto kroky, které jsou nezbytné k jeho záchraně.
Obsah
Nejčastějším problémem, se kterým se lidé obracejí na servisní střediska, je zatopený notebook nebo jiná elektronika – a to přesto, že je obecně známo, jak jsou tato zařízení náchylná na polití vodou nebo jinou tekutinou. Přesto lidé stále pokládají hrnky s kávou nebo čajem na svou pracovní plochu a vystavují tak svou techniku potenciálnímu nebezpečí. Pokud se ovšem dostanete do problému i vy, je zapotřebí učinit určité kroky, které vám pomohou přístroj zachránit.
1) Nepropadejte panice
Pokud vylejete tekutinu na svůj notebook nebo jinou elektroniku, vždy byste měli zachovat klid. Panika problém rozhodně nevyřeší – naopak ztrácíte drahocenný čas pro záchranu přístroje a poškozujete své zdraví.
2) Vypněte přístroj
Krokem číslo dva je vypnutí přístroje, což byste měli udělat co nejrychleji. Odpojte všechny kabely a externí zařízení, napájení, a pokud je to možné, pokuste se vyjmout baterii. Pokud přístroj nemá odnímatelný zdroj napájení, měli byste dlouze stisknout tlačítko vypnutí, aby se vypnul. Snažte se tento krok provést opravdu ihned, protože zapnutý počítač více interaguje s kapalinou, a proto se mohou jeho součástky velmi snadno poškodit.
3) Zbavte se kapaliny
Nyní si vezměte suchý ručník nebo hadřík a otřete všechna místa, kam se dostala kapalina, přičemž věnujte pozornost především všem konektorům. Pokud se jedná o notebook, odklopte jeho obrazovku co nejvíce dozadu a otočte přístroj vzhůru nohama, aby se voda, která pronikla hluboko dovnitř, nerozlila po celém povrchu a nezničila základní desku a další důležité interní součásti.
4) Nechte zařízení vyschnout
Nyní je čas nechat zařízení dostatečně uschnout. Pokud jste si polili notebook, nechte jej odpočívat na teplém a suchém místě v poloze s klávesnicí dolů, a to alespoň 24 hodin (nejlépe až dva dny). Vyvarujte se používání fénu na vlasy nebo podobných přístrojů, protože by se vlivem horkého vzduchu tekutina rozptýlila po celém notebooku a bylo by obtížnější zachránit jeho interní část. Rozhodně zařízení také nezapínejte!
Agresivní kapaliny
Je také velmi důležité si uvědomit, jaká tekutina se vám na zařízení vylila. Pokud se jedná o obyčejnou vodu nebo neslazený čaj, pravděpodobně nebude oprava přístroje vyžadovat mnoho úsilí a po zaschnutí bude opět bez problému fungovat. Avšak v případě, že jste jej polili agresivní tekutinou, jako jsou slazené nápoje, džusy, alkohol nebo káva, může být během několika vteřin vše zničeno – v tomto případě je vhodnější co nejdříve kontaktovat servisní středisko.
Notebook nezapínejte
Pokud jste vylili vodu na své zařízení, nemusí být pouze na povrchu, ale také uvnitř – pokud navíc zařízení zcela nevyschlo, může dojít při zapnutí ke zkratu a následnému vzniku požáru nebo poškození celého interního systému. Je také možné, že se uvnitř přístroje objeví koroze, ovšem tu není naštěstí tak náročné a drahé odstranit.
Pokud se v technice vyznáte nebo z nějakého důvodu nechcete dát notebook do opravy, můžete zařízení rozebrat sami podle návodu (většinou je k dispozici na oficiálních stránkách na internetu) a provést vlastní diagnostiku a identifikaci zbytků kapaliny. Odborníci doporučují použít pro čištění oxidace čistý alkohol, který odstraní veškeré stopy.